Algının kapıları… The Doors

Çağını sallayan bir rock grubu… Asi bir şair ve solist… Ölümsüz bir efsane…

1971 yılında Paris’te yüksek dozda uyuşturucudan ölen efsanevi The Doors grubunun solisti ve beyni, Jim Morrison’ın şarkılarını ilk kez Vietnam’da dinleyen ve grubun ateşli bir hayranı olan ünlü yönetmen  Oliver Stone’un yönettiği The Doors, 1960’ların asi rock şarkıcısı, bestecisi ve şairi Jim Morrison’ın inişli çıkışlı yaşamını konu ediniyor. Bu ele avuca sığmayan düzen karşıtı adam, 1960’lı yıllarda gerçekleşen ve Amerikan toplumunu kökten değiştirecek devrimin en önemli sembollerinden birisiydi.

1991 tarihli The Doors, bugüne kadar çektiği tüm filmler (Salvador, Müfreze, Katil Doğanlar, Doğum Günü 4 Temmuz, JFK, Büyük İskender) büyük tartışmalar yaratan usta yönetmen Oliver Stone imzasını taşıyor. Aynı zamanda grubun sıkı bir hayranı olan Stone için bu filmi çekmek, adeta hayatının projesiydi.

Uzun süren senaryo ve çekim sürecinden sonra ortaya çıkan film, adeta tarihi bir belge niteliğindedir. Rock müzik, alkol, uyuşturucu, seks ve özgürlük çığlıklarının atıldığı ve bir daha asla yaşanamayacak bir döneme ışık tutmaktadır.  Filmin başrol oyuncusu ve efsane müzisyen Jim Morrison’ı adeta yaşayarak canlandıran Val Kilmer, “The Doors” filmi için 6 ay boyunca kilo vermişti. Saçlarını uzatan ve Jim Morrison’ın tüm şarkı sözlerini kelimesi kelimesine ezberleyen oyuncu, rolü aldıktan sonra yönetmen Oliver Stone’u ikna etmek için Morrison’ın şarkılarını söylediği bir kaset bile doldurmuştu. Daha da ilginci, The Doors grubunun orijinal elemanları çekimler sırasında Kilmer’ı Morrison’dan ayırt etmekte çok zorlandıklarını ifade etmişlerdir. The Doors’daki inanılmaz performansı ile Val Kilmer geniş kitleler tarafında tanınmış ve aranan bir oyuncu olmuştur. Bu filmin ardından Batman Forever, Heat, Island of Doctor Moreau ve The Saint gibi gişe filmleri ile ününü perçinlemiştir. Maalesef son yıllarda ünlü oyuncunun başarılarla dolu kariyeri kötü senaryolara kurban gitmekte. Kim bilir belki de keyif çattığı rock cennetinde kendine gelip The Doors’u seyreden ve beğenmeyen Morrison’un lanetine uğramıştır!

Bu efsane film, kendisine yakışan iki diskli özel karton kutusunda “Koleksiyoner Versiyonu” ile Türkiye’de de piyasaya çıkmıştı. Yirminci yılını 2011’de dolduran filmin şerefine DVD’sini yazmak ancak 2012’nin ilk aylarına kısmet oldu birinciblog’da.

DVD’nin ilk diskinde Türkçe ve İngilizce 5.1 Dolby Digital seslendirme eşliğinde filmi, 2.35:1 Geniş Ekran görüntü formatı ile izleme şansına ulaşıyoruz. Böylece Oliver Stone’un 140 dakikalık müthiş müzik ve görüntü ziyafetinin zevkine doyasıya varabiliyoruz.

Filmin “Özel Seçenekleri”ni barındıran ikinci diskinde teaser tanıtım fragmanı, orijinal sinema fragmanı, filmden notlar, çıkartılmış sahneler, şarkı seçimi ve “Uçlarda Olmak” adlı doyurucu bir belgesel bulunuyor. Özellikle son ek oldukça ilginç ve kapsamlı bir içeriğe sahip. Dönemin çalkantılı politik ve sosyal ortamı ile The Doors grubunun açtığı yeni ufukların üzerine görüşleri ve arşiv görüntülerini içeren bu ek, bonus diskin ağır topu.

Diğer önemli rollerde Meg Ryan, Kyle MacLachlan, Kevin Dillon ve Billy Idol’un yer aldığı “The Doors” Oliver Stone gibi yaşayan bir efsanenin başka bir efsaneyi nasıl anlatabileceğini gösteren nadir örneklerden. The Doors, önce algınızın kapılarını açıyor ve sonra sizi uzaklara uçuruyor…

Sinema ve müzik tutkunlarının, özellikle de The Doors grubunun hayranlarının arşivlerinde kesinlikle bulunması gereken bir başyapıt… Hele şu anki uygun satış fiyatıyla!

“Bilinen ve bilinmeyen şeyler vardır. Ve bunların arasında da The Doors…” Jim MORRISON

 

YouTube Preview Image