Aksiyon & bilim kurgu: Orphan Black

orphanblack_banner_01_web2

Yeni başlayan dizilerin hemen hemen hepsine göz attığım doğrudur. Orphan Black ile iki hafta önce karşılaşmış, ilk dakikalarda da elemiştim ama hakkında güzel birkaç yorum duyunca geri dönüp adam akıllı izlemeye karar verdim. Bir klonlanma hikayesi olan Orphan Black Kanada – Amerika ortak yapımı bir dizi. Mart ayının sonunda ilk bölümü ile BBC Amerika’da görücüye çıkan yapım kanalı mutlu eden bir reyting rakamına da ulaşmış. Kanada’lı oyuncu Tatiana Maslany’nin beş farklı karakteri canlandırdığı dizinin konusu biraz daha geniş pencereden bakarsak şöyle;

Orphan-Black-wide-560x282

Sarah oldukça karmaşık ve looser bir hayat sürmektedir. Aylardır ortalarda görünmeyen genç kadın sonunda kızı Kira için şehre geri döner ve beş parasız tren istasyonunda dolanırken bir kadının intiharına şahit olur. Asıl ilginç olan intihar eden kadının yüzünü gördüğünde kendi yüzüyle karşılaşmasıdır. Durumu kavrayamasa da ölen kadının çantasını da alıp olay malinden uzaklaşır. Kalacak ve bir süre saklanacak bir yere ihtiyacı olan Sarah için ölen Beth’in yerine geçmek oldukça cazip gelir. Belki de Beth hiç tanımadığı ailesi yada ikizidir ama Sarah için olayların arka planının hiç önemi yoktur. Onun tek derdi yakın dostu Felix’in yardımlarıyla elindeki malı satıp kızı Kira’yla şehri terk etmektir.

k-bigpic

Fakat işler Sarah’ın planladığı kadar kolay olmayacak. Beth’i intihara sürükleyen mükemmel hayatının sırları ve karmaşası Sarah’a rahat nefes aldırmadığı gibi tek benzerinin Beth olmadığını öğrenmesiyle Sarah’ın hayatı daha da alt üst olacak. Bir seri klonu olduğunu ve onları yaratan güçlerin klonları ortadan kaldırmak için bir operasyona giriştiğini izlerken gerilim, aksiyon bölüm boyunca kendini izlettirmeyi başarıyor.

ob2

İlk başta ikizinin yerine geçip onun hayatına yerleşme çabalarını görünce geçtiğimiz yıl erken final yapan, baş rolünde Sarah Michelle Gellar’ın oynadığı Ringer aklıma gelmişti. İlk dakikalarda bu sebeple sıkıcı bulduğum Orphan Black sandığımdan çok daha iyi çıktı. Tatiana Maslany ilk iki bölümde beş farklı kadını canlandırırken gayet inandırıcı fakat en yakın dostu Felix’e hayat veren Jordan Gavaris gay rolüyle neredeyse show yapıyor.

Orphan Black Trailer

YouTube Preview Image

Merak uyandıran bir hikaye, bol aksiyon, gerilim ve bilim kurgu isterseniz Orphan Black’a bir bakın. İmdb notu: 7.5

Comments
  1. Ahmet

    Orphan Black dizisini severek izledim. 20 bölümü iki günde bitirdim ve yeni sezonu heyecanla bekliyorum.