Açık hava müzesi Floransa

Her giden, her gören için farklı bir anlam taşır Floransa. Ne de olsa Rönesans’ ın doğduğu şehir. Vivaldi, Machiavelli, Leonardo da Vinci, Dante ve daha pek çok ünlü isim bu kentte yaşamış. Yüzlerce yıllık binaların arasındaki taş sokaklarda ilerleyen her gezgin kenti bambaşka yönleriyle keşfeder.

İtalya’nın tam ortasındaki Toscana bölgesinde yer alıyor Floransa şehri. İlk kurulduğunda ufak bir kasabayken, kentin yıldızı 1138 de şehrin ileri gelen tüccarları sayesinde bağımsız bir şehir devleti olmasıyla parlamaya başlamış. Nehir taşımacılığı ve ticaret gelişmeyi hızlandırmış. 1348 yılındaki veba salgını nüfusun yarısını yok etse de bankacılık sektörü şehri yeniden ayağa kaldırmış. Hatta Floransa dünyada ilk standart sikke olarak kabul edilen “flori”nin basıldığı yer ve bunun doğal süreci olarak bankaların ve bankerlerin doğduğu şehir olarak kabul ediliyor. Bugün müzeleri, sanat galerileri, paha biçilmez tarihi eserleri ile bir açık hava müzesini andıran kentin, kimliğini kazanmasında ressamlar ve heykeltraşlar kadar siyaset adamlarının, edebiyatçıların hatta bilim adamlarının da  katkısı olmuş. İşte kentte mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazıları:

 

 

 

 

 

 

 

Duomo Katedrali: kenti gezmeye şehrin tam orta yerindeki Duomo meydanından başlıyoruz. Meydan ismini Duomo katedralinden yani Santa Maria del Fiore katedralinden almış.Portakal renkli kubbesiyle kentin en ünlü sembolü.Çan kulesine tırmanmayı göze alanları yukarda Floransa’nın eşsiz manzarası bekliyor. .

Vaftizhane: Duomo’nun hemen karşısında bir başka sanat şaheseri selamlıyor ziyaretçileri.Vaftizhane. Binadan çok kapıları ilgi görüyor.Bronz kapılar ünlü sanatçı Giberti tarafından 21 yılda tamamlanmış ve Michelongelo’dan “cennetin kapısı” ünvanını almış.

 

      

 

 

 

Signoria meydanı: Kentin en önemli meydanının tam ortasında Neptün Havuzu yer alıyor. Yine aynı meydanda Michelangelo’nun ünlü Davud heykelinin bir kopyası bulunuyor.

Ufiizi galerisi:  Medici ailesinin şehre hediyesi olmuş..45 kadar odacıktan oluşan müze en basit ve en hızlı şekliyle ancak iki saatte gezilebilir ancak bir de ayrıntılara dalıp, her göreni büyüleyen Botticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu” ve “İlkbahar” konulu tablolarıyla,  michelangelo’dan, Rafaello’ya, Da Vinci’den Caravaggio’ya uzanan bir sanat yolculuğuna çıkarsanız bir tam gün alabilir Uffizi müzesini gezmek…

Cumhuriyet  meydanı: Birbirinden ünlü isimlerin tiryakisi olduğu kafeleriyle rengarenk. meydanı gezip  leziz bir yorgunluk kahvesi içmek isteyenler için ideal. 45 çeşit dondurması ile ünlü Gelatario Festival’ e de uğramayı ihmal etmeyin.

Vecchio köprüsü: Arno nehri Floransa’yı ikiye bölüyor, nehirin üzerinde iki yakayı birbirine bağlayan pek çok köprü var ama bunlardan en ünlüsü Vecchio köprüsü. Üzerindeki kuyumcu dükkanları ile birlikte 14. yy’da tamamlanmış. Güneşli günlerde yeni evlenen çiftleri burada fotograf çektirirken görebilirsiniz.

Michelangelo tepesi: kenti kuşbakışı görmek istiyorsanız gitmeniz gereken yer Michelangelo tepesi. Tüm şehri ve toskana bölgesini ayaklar altına alan nefes kesici bir manzarayla karşılaşacaksınız. Arno Nehri’nin ikiye böldüğü şehir bir rönesans tablosundan farksız…

Santa Croce kilisesi Meydanı: Meydana geldiginizde Dante Alighieri’nin heykeli karşılayacak sizi. Kilisenin içinde Michelangelo, Galilei, Dante   ve Macchiavelli’nin anıt mezarlarını görebilirsiniz  Bu meydan İtalyanlar için bir başka öneme daha sahip. Ortaçağda burada yüzlerce
kişinin tekmelerle ve çoğu zaman ölümle sonuçlanan sert darbelerle oynadıkları top oyununun Avrupa’daki futbolun ilk versiyonu olduğunu iddiasındalar. Meydanda bugün futboldan eser yok ama görülmeye değer.

 Kahve içerken aklınızda bulunsun                                                                                               

Şehirdeki tüm kafelerde bir kural var. Eğer kahvenizi masaya oturmadan ayaküstü içerseniz ödeyeceğiniz hesap 1-2 euro  iken  şöyle açık havada oturup biraz keyif yapmak niyetindeyseniz hesap hemen 3 yada 4 katına çıkabiliyor.

 Ne alınır?

 Via Torna üzerinde İtalya’ nın ünlü mağazalarını bulabilirsiniz. Daha salaş yerlerden alışveriş yapmak isterseniz  San Lorenzo Pazarı’ na gidebilirsiniz. Deri çantalar, cam eşyalar, kravatlar, eşarplar kısacası aradığınız tüm hediyelik eşyaları burada bulabilirsiniz. Fiyatların İtalya’daki diğer şehirlere göre biraz daha pahalı olduğunu belirtelim.

 Nerede yenir?                                                                                                                                                      

Il Latini, Via del Palchetti 6r, Florence

Cammillo Trattoria, Borgo San Jacopo, 57R, Florence,

Buca dell’Orafo, Volta dei Girolami 28r, Florence

Cibrèo, Via Andrea del Verrocchio 8r, Florence

Osteria Santo Spirito, Piazza Santo Spirito 16r, Florence

 Nerede Kalınır?

 Gecelik oda fiyatı 50 Euro’ya kadar:

Hotel Benvenuti- www.benvenutihotel.it

Hotel Ariston- www.hotelariston.it

Hotel Regina- www.hotelreginafirenze.it

Gecelik moda fiyatı 50-100 Euro arasında:                                                                                                                                                     

Calzaiuoli Hotel (4*) – www.calzaiuoli.it

Bernini Palace (4*) – www.baglionihotels.com

Gallery Hotel Art (4*) – www.lungarnohotels.com

 Gecelik oda fiyatı 100 Euro üzerinde:

Grand Hotel Florence (5*) – www.starwoodhotels.com

Palazzo Magnani Feroni (5*) – www.palazzomagnaniferoni.com

The Westin Excelsior (5*) – www.starwoodhotels.com