90’ların Unutulmaz 3 Albümü

90’lar denince tahmin ediyorum benimle birlikte hatırlayan çoğu kişinin aklına 3 tane bomba albüm gelir. Kronolojik sırayla Levent Yüksel – Med Cezir (1993), Bora Öztoprak – Sıra bize de gelecek (1994) ve  Yaşar – Divane (1996). Hepsinin ayrı kategorilerde birbirinden güçlü seslere sahip olmaları ilk ortak özellikleri. Diğer bir ortak özellikleri ise hepsinin gitar konusunda son derece iyi olmaları ve ne yazık ki ilk albümlerinin yakaladığı başarıyı bir daha hiç yakalayamamış olmaları. Kendi gurubumla (ki grubumuzun ismini de bu albümden almıştık) müzik yaptığım dönemlerde bu albümlerin çıkmış olmasını çok büyük bir şans olarak görmüşümdür her zaman. O şarkılar sayesinde hiçbir zaman repertuar sıkıntısı çekmemiştim inanın ki. Bu albümlerden herhangi 3-4 şarkıyı çaldığımız zaman o gece zaten süper bir program oluyordu bizim için.

Bu 3 muhteşem ve klasikleşmiş albüme sırasıyla bir göz atalım. Hem o dönemde bu şarkıların tadına varmış bizlere yeniden hatırlatma hem de bu şarkılardan haberi olmayan ve şimdi bu yazıyı okuyan arkadaşlara gerçek iyi müzik hakkında fikir sahibi olmaları için bir öneri babında.

Levent Yüksel – Med Cezir (1993)

Levent Yüksel’in albümünün ilk çıktığı zamanları hatırlıyorum ki kaseti halen bir yerlerde durur, bu nasıl bir ses bu nasıl bir yorum demiştim kendi kendime. İnanılmaz yükselebilen, hafif alaturka kıvamlı ve çok net bir ses. Tabii ki şarkı söylerken bas gitar çalabilmesi de beni ayrıca fazlasıyla etkilemişti. Bu albüm kendisinin ilk albümü olup Sezen Aksu prodüktörlüğünde yayınlanmıştı. Tuana ve Med Cezir hariç tüm parçaların düzenlemesi de Uzay Heparı tarafından yapılmıştı. Albümde 10 şarkı vardı ve “Bir albümün her şaksını A1 olur mu?” sorusunu bana defalarca sordurmuştu. Bugün halen bu albümdeki tüm şarkıları ezbere söyleyip çalabilirim sanıyorum. Bu albüm ilk çıktığı saniye itibariyle 90’lar klasiği olmuş kaçırılmaması gereken bir albümdür.

Albümdeki şarkılar:

Yeter ki onursuz olmasın aşk, Med Cezir ,İstanbul,Kadınım, Beni bırakın, Tuana, Uçurtma bayramları, Dedikodu, Bu gece son, Yeniden başla

Benim kişisel favorilerim: Tuana, Kadınım ve Yeter Ki Onursuz Olmasın Aşk’dır

YouTube Preview Image

Bora Öztoprak – Sıra bize de gelecek (1994)

Albümündeki tüm söz ve müziklerin kendisine ait olmasıyla zaten en baştan artıları toplamaya başlayan bir albümdür “Sıra bize de gelecek”, ve gerçekten de sıranın kendisine geldiği dönemdir o albümün çıktığı 1994 senesi. Çoğunlukla klasik gitar ağırlıklı ve Akdeniz müziği ezgilerini bolca içinde barındıran şarkıları Bora Öztoprak’ın ses rengi ile muhteşem bir uyum içerisindedir. Gitar çalan herkesin mutlaka çaldığı “Akdeniz akşamları” şarkısı yoktur benim aklımda hiçbir zaman. Onun yerine Akdeniz Geceleri vardır. Yazın dinlediğimde beni alıp götüren, melodisi kulağıma geldiğinde halen beni gülümsetebilen efsane şarkısıdır Bora Öztoprak’ın. Bu albüm de benim gözümde o dönemin üç as albümü arasındaki yerini çoktan almıştır bile.

Albümdeki Şarkılar:

Deli Yar, Ağlama İstanbul, Seni Seviyorum, Yalnız Degilim, Soru Sorma, Biçare, Nereye Kadar, Salsa, Son şarkı

Benim kişisel favorilerim: Seni Seviyorum, Ağlama İstanbul ve tabii ki Akdeniz Geceleri

YouTube Preview Image

Yaşar – Divane (1996)

Buğulu ve gür sesinden Divane’yi ilk dinlediğim gün hissettiklerimi halen aynı şekilde koruyorum bu albüme karşı. Albümde 11 şarkı vardı ancak ben Divane House Mix’i saymadığım için 10 şarkı olarak bilmeye devam edeceğim çünkü bu tarz efsane şarkıların ne olursa olsun remix yapılmaması taraftarıyım. Divane’den sonra albümün en çok ses getiren parçası Birtanem’in aslında slow bir şarkı olduğunu biliyor muydunuz? 1994 yılında kendi gurubumla Hürriyet’in müzik yarışmasına katıldığımda orda bir gelenek vardı. Yarışma sonrası gruplar birbirleriyle demolarını değiş tokuş yaparlardı. Ve o gün Mersin Tarsus’tan gelen grubun bana verdiği demoda ise daha ince ve daha genç bir Yaşar sesinden Birtanem’in ilk versiyonunu dinleme şansım olmuştu. Ne mutlu bana ki sonrasında bu harika albümü dinleme şansına da eriştim.

Albümdeki Şarkılar:

Divane, Kumralım, Yaz Bitti, O’nun Vedası, Cezayir Menekşesi, Birtanem, Gel Benimle, Günahsız, Kör Bıçak, Koy Beni Gözlerine

Bu albümdeki kişisel favorilerim Divane, Yaz Bitti ve O’nun Vedası

YouTube Preview Image

Umarım pazartesi sendromunuzdan sizi bu nostalji turuyla biraz olsun uzaklaştırabilmişimdir. Sizin bu albümlerdeki favorileriniz hangisi ya da hangileri? Yorum kısmına yazın hep birlikte paylaşalım.