90’ların kralı: DJ Hakan Küfündür

Türkiye’de oldies özellikle de 80’ler-90’lar Türkçe pop müziği dendimi şüphesiz ki akla gelen ilk isimlerden biri DJ Hakan Küfündür. Yakın arkadaşım olmasının dışında işini gerçekten düzgün daha doğrusu gerçekten severek yapan biri. Yakın zaman önce Taksim’deki Olimpia projesine son veren Hakan’la kariyeri ve gelecek planları üzerine konuştuk biraz. Birçokları gibi Hakan da mezun olduğu bölümle alakasız bir kariyer yolu çizenlerden…

İstanbul Üniversitesi İspanyol Filolojisi mezunu olan Hakan Küfündür, İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmaları Enstitüsü’nde Yüksek Lisansa başlamış ama eğitimi şimdilik yarıda kalmış. Hakan mesleğini DJ’lik olarak tanımlıyor ve ekliyor; “Bunu her iki anlamda da söylüyorum, kulüp DJ’liği ve radyo programcılığı.” Hakan’ı tanıyanlar bilirler marifetleri bununla da sınırlı değil birçok mekanda geçmişte ve halen işletmecilik, basın-eğlence müdürlüğü ve organizatörlük de yapmış yapmaya da devam ediyor. Kendi deyimiyle kısacası Show Business.

Radyoculuğa geçiş nasıl oldu? diyorum geçiş değil aslında başlangıç diyor. 19 yaşındayken, o dönem bölgesel bir radyo olan Ataköy FM’de radyoculuğa başlamış Hakan bir yandan da kulüplerde DJ’lik yapıyormuş. Sonrasında sırayla Number One FM, Show Radyo, Radyo 5, Radyo Nostalji gelmiş ve tüm Türkiye’nin sevdiği bir ses olmuş En uzun süre Power Türk’te, 5 yıl kadar, sevenlerine seslenen Hakan Küfündür 1.5 yıldır JoyTurk’te mikrofon başına geçiyor; her Pazar 70’ler 80’ler 90’lar programını hazırlıyor ve sunuyor.

Kulüp DJ’liği ve radyo programcılığını ayırmak istemiyor Hakan, ikisini de çok seviyor ve ekliyor; “Radyoda onbinlerce insana sesleniyorsunuz sesinizle; bambaşka bir duygu ve keyif. Sesiniz ve yorumunuzla kitlelerce sevilmek güzel bir duygu. Djlik ise eğlendirmekle yükümlüsünüz… Hem iş hem eğlence olduğunu unutmadan yapmak gerekir ikisini, çünkü sadece iş olarak görürseniz ruhunu kaybedebilirsiniz.”

Türkiye’de eskiler özellikle de 90’lar Türkçe Pop denince akla gelen belki de ilk isim Hakan. Bu şekilde anılmanın güzel hissettirdiğini söylüyor. Çok iyi bildiği ve yaşadığı bir dönem olduğundan çalmanın daha da keyifli olduğunu söyleyen Hakan ayrıca bunun herkesin harcı olmadığını da düşünüyor.

Yakın zamanda Olimpia projesine son noktayı koydun bildiğim kadarıyla diyorum gülümsüyor; “Buna proje demen çok hoş olmuş, evet o proje bitti. Açıkçası proje olarak bakmayan çok insan olduğu için çok üzülenler oldu, ama dramatize etmeye gerek yok; mekanlar ve projeler geçici, yaptığınız işler ve insanların zihnindeki imajınız kalıcıdır. Şu an İstanbul’da sürekli bir yerde çalmıyorum,  ama farklı mekanlarda çalıyor olacağım. Şu an için hem Türkiye içinde hem de Türkiye dışında etkinlikler devam ediyor; İzmir, Ankara, Bodrum, Antalya, Alanya, Samsun, Trabzon, Amsterdam ve Londra’da çalıyor olacağım” diyor. Yaz sezonunda Aqua Dolphin’deki etkinliklerin de devam edeceği müjdesini veriyor, sezon 19 Mayıs’ta açılacakmış.

Gelecek için uzun süreli planlar yapmayanlardan Hakan da fakat gelecek yıl bir TV programı düşünüyor. Sana nostaljinin kralı diyorlar diyorum son derece mütevazi bir şekilde teşekkür ediyor ama kral gibi ünvanlar bana yakışmaz diyor. Kimleri seversin peki diyorum tam bir Sezen Aksu hayranı olduğundan bahsediyor. Fikret Kızılok, Bülent Ortaçgil, Orhan Gencebay, Zülfü Livaneli ve Leman Sam gibi özel isimleri de unutmuyor.

Umarım yakın zamanda Hakan’ı yeni projeleriyle tekrar izleme ve dinleme keyfine nail oluruz, sevgilerimle… 

Comments
 1. ersun

  Hakan Kufundur
  sen gercek kalitesin ve gercek olan tek sey ise yillarin degistirmedigi sumarmayan hep mutevazi kisiligin….
  Asla degismeyen supper karektere sahipsin, seninle arkadas ve dost olmak inamilmaz keyifli basarilarin hep daim olsun :))
  Gerci gerek yok ama yolun hep acik olsun ←
  Saglikla mutlulukla kal canim ★