80’ler, 90’lar ve Çizgilerin Gücü Adına

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, “eski okul” bir çizgi filmin verdiği zevki yenilerin hiçbiri veremiyor nedense. 80’ler ve 90’lar içine işlemiş, benim jenerasyonumdan olanlar bu hissi çok iyi bilirler. Basit bir soru sorayım. Sünger Bob izlemeyi mi tercih edersiniz yoksa Tom ve Jerry mi?  Cevabınız Sünger Bob ise, Allah başka keder vermesin. Ama eğer cevabınız Tom ve Jerry ise o zaman yazının devamında size çok iyi bir haberim var.

80 ve 90’lı yıllarda Türk televizyonlarında yayınlanan çizgi filmlerden sayın desem kaç tanesini sayabilirsiniz? Eminim aklınıza en az 10-15 tane gelir. Peki 450 tane sayabilir misiniz? Muhtemelen hayır. Ama üzülmeyin çünkü Kayra Keri Küpçü bizim için saymakla kalmadı aynı zamanda hepsini bir kitapta topladı. “Çizgilerin Gücü Adına”  adlı bu kitap, hepimizin çok iyi bildiği, bazılarını çok iyi hatırladığımız, bazılarını ise gördüğümüzde “Aaaa bu da vardı nasıl unuturum” diyeceğimiz, çocukluk hatıralarımızın toplamıdır bana sorarsanız.

Hemen söyleyeyim, bu kitabın bir çizgi film ansiklopedisi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu kitap bir çizgi film hastasının kendi hatıralarından, o çizgi filmlerle ilgili kısa kısa notlarını derlediği bir nevi almanak kıvamında. Kapağına bakar bakmaz kitap isminin yazı karakteri ve de çok şık bir kılıç illüstrasyonu zaten içeriğinin habercisi gibi. He-man’in kılıcı ve üzerinde gölgeler şatosu işlemesi tek kelimeyle nefis olmuş. Bu bile görür görmez, 80’ler çocuklarının anılarına bir nevi akü kablosundan güç aktarma etkisi yapıyor.

Biraz da yazardan bahsedeyim. Kayra Keri Küpçü kendisini her platformda “Fantastik kurgu uzmanı, Fantastik Edebiyat – Bilimkurgu – Çizgi Roman Editörü, Gamer, Geek, Dungeon Master, Game Master, Storyteller, Koleksiyoner vs…” şeklinde tanıtır ve bu yazanların eksiği yok fazlası vardır. Figür koleksiyonu yaptığım dönemlerde tanıştığım ve halen sıkı bir diyaloğum olan sevgili dostum Kayra’nın kitabı ile ilgili haberi ilk olarak yine kendi web sitesi ve Türkiye’nin en büyük Fantastik Yaşam Portalı olan frpnet.net sitesinde gördüm. Kitabı alıp biraz inceledikten sonra hemen aradım ve yaklaşık 15 dakika kitap üstüne geyikledik telefonda. Kitaptaki çizgi filmlerden hatırladıklarım, hayal meyal aklımda kalanlar, hiç duymadıklarım üzerine kısa bir sohbet yaptık ve kendisine önce bir okuyucusu sonra da arkadaşı olarak teşekkür ettim.

Çizgilerin Gücü Adına, televizyonda temiz ve kalıcı işler izlediğimiz dönemin, çizgilerin gücüyle hayal gücümüzü de besleyen ve her izlediğimizde damağımızda bir tipitip, bir minti ya da bir bonibon tadı bırakan yüzlerce çizgi filmin 200 sayfaya sığan yolculuğudur. Eğer retro sizin de ruhunuza işlediyse, Calimero, Clementine, Red Kit,He-man ve daha bunun gibi bir sürü isim size hep güzel şeyler hatırlatıyorsa Çizgilerin Gücü Adına sizin de başucu kitabınız olmaya adaydır. Keyifle okuyun ve gülümseyin.

Not: Kitabın içinde ayrıca Türk çizerlerin de nefis illüstrasyonları var. Bu da kitaba ayrı bir değer katıyor. Gözden kaçırmamak gerek.

Kitap hakkında daha fazla bilgi için siteyi mutlaka ziyaret edin

http://www.cizgileringucuadina.com/

Comments
  1. Muhammet Kemal

    Ben Bu Kitabı Okudum Ve Çok Beğendim Herkese Tavsiye Ediyorum… Okurken Çocukluğuma
    Döndüm Sanki