7’den 77’ye Sergi oldu

Küçükken Pazar günleri yapmayı en sevdiğim şeylerden birisiydi. Televizyon karşısına geçip uzun saçlı, hızlı konuşan ve sürekli o büyük yüzüklerini gösterircesine ellerini kullanan muhteşem adamın çocuklarla olan yine o muhteşem iletişimini izlemek. Bu ülkede bir dönemin çocuklarını daha mutlu etmiş bir sanatçı var mıdır? Hiç sanmıyorum. Çünkü o tüm çocukları “10 puan 10 puan 10 puan ve yüz puanda şampiyon” yapardı. Barış Manço ile 7’den 77’ye ve Adam olacak çocuk, onun benim hayatımda bıraktığı pek çok izden sadece bir tanesiydi. Sanırım bu yüzdendir ki tesadüfen girdiğim bu sergide kaptırıp gittim kendimi.

rsz_dsc_1421

Soğuktan donmak üzereyken yürüyüş yolum üzerinde olduğu için Akmerkez’e sığındım Pazar günü. Klasik kuru kalabalık arasında gezinip dururken çoğu zaman neden orada olduğunu halen merak ettiğim 1.kattaki sergi salonunda Barış Manço’nun fotoğraflarının asılı olduğunu gördüm. Evden çıkarken kazağımın altına rastgele giydiğim Barış Manço tişörtünün de bir paranormal aktivite kıvamında beni buraya kadar sürüklediğinden de şüphelenmiyor değilim tabi.

Barış abinin daha önce hiçbir yerde görmediğim muhteşem fotoğrafları vardı sergide. Hepsinin altında çekildiği zamanın anıları küçük birer yazı halinde duruyor. Düşündüğüm zaman bunun aslında ne kadar önemli bir sergi olduğunu bir kez daha anladım. Bugün imkanlar neredeyse sonsuz. Dijital makineler, kompakt ekipmanlar, her yere uçan uçaklar. Ama ne yazık ki Barış Manço bugün aramızda yok. Ardında imkanların sınırlı olduğu zamanlardan kalma onlarca fotoğraf ve bizim bir yerlere gidemediğimiz zamanlarda bize dünyayı gezdirdiği programının hafızamızda bıraktığı o eşsiz lezzet kalmış. Ne mutlu ki bütün bunları yaşayabildiğim ve böylesine büyük bir sanatçının hayatımı etkilemesine imkan bulduğum zamanlar geçirmişim. Herşey için tekrar teşekkürler Barış Abi.

rsz_dsc_1431

NOT:

7’den 77’ye programının 25.yılında Erkmen Sağlam’ın dünyanın binbir köşesinde çektiği Barış Manço fotoğraflarından oluşan “Geçer Giderken – Paylaşılan anlar, anılar” fotoğraf sergisini 7-13 aralık 2013 tarihleri arasında Akmerkez Sanat Galerisinde görebilirsiniz.