7 Psikopat’lı bir film

Bu hafta yeni vizyona giren yapımlardan Yedi Psikopat bir kara komedi filmi olma iddiasında. Yönetmenliğini İrlandalı yönetmen Martin McDonagh’ın yaptığı film 2012 yapımı.

Öncelikle 2 gün önce 43 yaşına basan İrlandalı yönetmenden bahsetmek lazım. Martin McDonagh henüz çok az film yapmasına rağmen geleceğin yıldızları arasında gösteriliyor. İlk filmi 2004 yapımı 27 dakikalık bir kısa film olan Six Shooter ile Oscar kazanan yönetmenin ikinci uzun metrajlı filmi Yedi Psikopat. Bir önceki filmi In Bruges ile hem seyirciden hem de eleştirmenlerden büyük övgüler almıştı McDonagh. Guy Richie ile popüler olan kara komedi tarzı filmlere imza atan McDonagh bu filmde de aynı tarz ile karşımızda. Karakterlerin kendi aralarında yaptıkları diyaloglar ise Tarantino filmlerini andırıyor. In Bruges’de olduğu gibi başrolde yine Colin Farrell yer alıyor. Filmin konusunda gelince: Seven-Psychopaths

Marty Faranan (Colin Farrel) konu sıkıntısı çeken bir senaryo yazarıdır. En yakın arkadaşı olan kafadan çatlak bir adam olan aktör eskisi Billy Bickle (Sam Rockwell) ise Marty’ye senaryo konusunda yardımcı olmaya çalışır. Bu arada Billy, kanser hastası olan karısının tedavi masraflarını karşılamaya çalışan  Hans Kieslowski ile birlikte köpek kaçırıp, ödül ücreti alarak para kazanmaktadırlar. Alkol batağına saplanmış olan Marty sevgilisi Kaya (Abbie Cornish) ile de sorunlar yaşamaktadır. Billy bir gün psikopat bir gangster olan Charlie Costello’nun (Woody Harrelson) köpeğini çalılnca olaylar karışır.

Film boyunca diğer psikopatları da ara ara tanıyoruz ama açık söylemek gerekirse diğer karakterlerin çoğunun konu ile ilgisi yok ve sadece renk versin diye aralara serpiştirilmiş gibi duruyor. Filmde ünlü şarkıcı Tom Waits de küçük bir rol ile yer alıyor. Filmin sürprizlerinden Rus güzel, Bond Kızı Olga Kurylenko’nun rolü ise çok kısa sürüyor.seven-psychopaths4

Filmde çatlak arkadaşı oynayan Rockwell ve gangster rolündeki Harrelson’un oyunculukları görülmeye değer. Senaryoyu da kendisi yazan McDonagh filmin sonunu bağlayamış, finalde kim, neden ölüyor, mesaj ne, anlaşılmıyor. Zaman zaman küçük aksiyon patlamaları yaşatsa da Yedi Psikopat ne bir aksiyon filmi, ne komedi ne de dram olamıyor açıkçası. Bu tarz filmleri seviyorsanız ve boş vaktiniz varsa gidebilirsiniz. (IMDB puanı: 7.3)

 

Seven Psychopaths – Official Trailer

YouTube Preview Image