64’üncü Emmy ödülleri sahiplerini buldu

64’üncü Emmy ödülleri geçtiğimiz pazar gecesi sahiplerini buldu bildiğiniz üzere. Bir dizikolik olmamdan kelli, senkronik olarak takip edemesem de, bu seferki Emmy’yi de ilgi ile takip ettim her yıl olduğu gibi. Fakat bu yılki tören, daha doğrusu ödüller, açıkça söylemek gerekir ki beni hayli şaşırttı. Son 5-6 yılın Emmy’sinin ödüllerini az çok tuttururdum. Bu yılki ödüllerse beni çok şaşırttı, yalan söyleyemem. Özellikle de en iyi drama ödülüyle..

Son dört yıla damgasını vuran Mad Men, yine en iyi dramada adaydı. Ben Mad Men’in beşinci yılında da ödülleri silip süpüreceğini düşünüyordum. Bunun sebebi ise Mad Men’in en iyi sezonun beşinci sezonu olmasından kaynaklanıyor. Dizi üstü görüyorum artık onu ve her sezonda çıta birkaç tık daha yükseğe çıkıyor. Jon Hamm de yine en iyi erkek oyuncu ödülünü çok rahat alır kanısındaydım, ama öyle olmadı. Mad Men, 64’üncü Emmy ödüllerinden eli boş döndü!

Altın Küre’nin (Golden Globe) bu yılki sahibi 9 dalda Emmy’e aday olan Homeland, bu yıl Televizyonun Oscar’ı Emmy’e ulaştı. Şaşırtıcı mı? Bence öyle.. Yine de bunun sinyalini az çok Altın Küre’de almıştık. Homeland, temposu bir an olsun düşmeyen çok çok iyi bir dizi. Ama en iyi dramayı hak ediyor mu? Ben Mad Men ve Breaking Bad gibi iki fenomenin olduğu bir platformda Homeland’e çok az şans veriyordum. Şuna hiçbir şey demem: Homeland’in ajanı Claire Danes, en iyi kadın oyuncu ödülünü hakkıyla elde etti. Ama Homeland’da –ödül törenini izleyenler hatırlayacaklar- Barrack Obama faktörü biraz ön plana çıktı kanımca. Obama’nın en sevdiği dizinin Homeland olduğunu açıklaması, biraz Emmy’e etki etti mi? Komplo teorisi deyin isterseniz, ama ben biraz da böyle düşünüyorum. Çünkü Homeland’in erkek başrol oyuncusu Damian Lewis’in de Emmy’lik bir performans sergilediğini düşünmüyorum. İşin ilginci en iyi senaryo dalında da ödül aldı Homeland.. Takdir sizin..

Gönül bağım olduğu Boardwalk Empire, en iyi yönetmen ödülünü aldı Tim Van Patten’la. Hakkıydı, kesinlikle haklıydı. Yine Maggie Smith, bir diğer gönül bağım olan Downton Abbey ile en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülüne uzandı. Breaking Bad cephesinde ise Aaron Paul, en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. Hey, bu ödül hakkındı yo! Komedi dalında ise yine Modern Family, dördüncü sezonunda da Emmy’e damgasını vurdu. Gönül bağım olan bir diğer absürt dizi Louie de en iyi senaryoya uzandı.

Bahsettiğim gibi özellikle dramada ilginç bir senaryo izledik bu yıl. Kimileri bu sonucu bekliyordu tabi, ama o kategoride yayınlanan tüm dizileri izlemiş biri olarak Homeland’in aradan sıyrılması bana yine de garip geldi. Tekrarlayıp duruyorum farkındayım, ama durum bundan ibaret. Bu arada Emmy’nin en iyi dizisi bu pazar, yani 30 Eylül’de Showtime’da start alacak. Ve ben ikinci sezonda Homeland’dan daha büyük beklentiler içine girdim. Hele ki bunca ödül sonrasında. Aşağıda ödüllerin tam listesini veriyorum. Beni şaşırtan bir ödül töreni oldu bu seferki. Bilmem sizin yorumlarınız hangi yönde? Paylaşırsanız seviniriz BB ahalisi..

Drama:
En İyi Dizi: Homeland
En İyi Kadın Oyuncu: Claire Danes, Homeland
En İyi Erkek Oyuncu: Damian Lewis, Homeland
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Aaron Paul, Breaking Bad
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Maggie Smith, Downton Abbey
En İyi Yönetmen: Tim Van Patten, Boardwalk Empire
En İyi Senaryo: Alex Gansa, Howard Gordon & Gideon Raff, Homeland

Komedi:
En İyi Dizi: Modern Family
En İyi Kadın Oyuncu: Julia Louis-Dreyfus, Veep
En İyi Erkek Oyuncu: Jon Cryer, Two and a Half Men
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Eric Stonestreet, Modern Family
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Julie Bowen, Modern Family
En İyi Yönetmen: Steven Levitan, Modern Family
En İyi Senaryo: Louis C.K., Louie

TV filmi veya mini dizi:
En İyi Dizi: Game Change
En İyi Kadın Oyuncu: Julianne Moore, Game Change
En İyi Erkek Oyuncu: Kevin Costner, Hatfields & McCoys
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Tom Berenger, Hatfields & McCoys
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jessica Lange, American Horror Story
En İyi Yönetmen: Jay Roach, Game Change
En İyi Senaryo: Danny Strong, Game Change

64’üncü Emmy Ödül Töreni:
YouTube Preview Image