5 saniyeye neler sığar?..5secondfilms.com

Ortalama bir film ne kadar sürer? Efendim macera ve/veya aksiyon filmiyse ortalama 100 dakika civarı olur. Buram buram dram kokan bir sanat filmiyse, araya serpiştirilmiş, herhangi bir objenin kadrajda ön planda olduğu 25-30 dakikalık durağan sekanslar (bak sekans dedim,çok bilgiliyim ben) da dahil 2 buçuk saat civarı sürme ihtimali söz konusudur. Allah muhafaza daha bile fazla olabilir. Kısa filmlerde durum tabii ki daha farklı. Adı üstünde “Kısa Film” işte 10-15 dakikada anlatılmak isteneni verebiliyor. Ama hayat kısa benim o kadar da vaktim yok derseniz buyurunuz efendim size 5 saniyelik tamamı ultra geyik filmler.

5 saniyeye ne sığdırabiliriz gerçekten? Bir hikaye? Bir anı? Belki de tek bir kelime bile sığdıramayız. Ama Brian Firenzi (yönetmen,yapımcı,editör ve metin yazarı),Erik Sandoval (Sinematograf), Ben Gigli,Kelsey Gunn,Daniel Hollister,Michael E.Peter, Michael Rouselet,Olivia Taylor Dudley,Jon Worley, 5 saniyeye kısacık ve son derece komik filmler sığdırmışlar. Sloganları da tam amaca yönelik :”Vaktinizi harcıyoruz, ama çok da değil”

İnternette fenomen olmak kolay olsa da aslında bir o kadar da zor bence. “Gangnam Style” veya “Oğlum Bak Git” gibi sabun köpüğü işlerden ziyade ben şahsen daha yaratıcı ve orijinal fikirleri arayıp bulmayı tercih ediyorum. Tabii ki hepsini bulmak veya haberdar olmak mümkün değil ama yine de biraz araştırmayla kıyıda köşede kalmışları (tabi herkesin bilip de benim geç keşfettiklerim de olabilir illaki) bulmaya çalışıyorum. Yine o günlerimden birinde keşfettiğim bir yaratıcılık harikası var karşınızda. 5secondfilms.com

Youtube’da 234.000 abonesi ve 115.217.000 video görüntülenme sayısıyla hatırı sayılır bir takipçisi olan 5secondfilms, fazlasıyla düşük bütçeli filmlere imza atıyor. Arada bilinen filmlere de gönderme yapan bu geyik arkadaşlar, çoğunlukla Amerikan hayat tarzı üzerine biraz da Amerikan tarzı esprilere imza atıyorlar. Bu tarz yapımları sevenler için kaçmayacak bir kanal. Düşük bütçeli dediğime bakmayın arada görsel efektlerle zenginleştirilmiş bölümler de fazlasıyla mevcut.

Bu filmlere ulaşmak için, youtube’a girip arama bölümüne “5secondfilms” yazmanız ya da bir üst paragraftaki linke tıklamanız yeterli olacaktır.Hemen şunu da belirtmek isterim, filmleri izlemeden önce açıklama kısmını okumak olayı fazlasıyla anlaşılır hale getiriyor. İyi seyirler.

 

Dün gösterime giren Looper filminin bu arkadaşlar tarafında yorumlamış versiyonu :)

YouTube Preview Image
Comments
 1. Ece Budayıcıoğlu

  ahaha çok iyiymiş. bunu bir de “books in a minute” gibi bir versiyonu daha vardı yıllar önce. vaktiyle bizim meşhur Fellowship of The Ring’i şöyle özletlemişlerdi:

  Gandalf

  Bilbo Baggins, your Ring is evil. In a couple decades, we’ll try to destroy it. In the meantime, leave it for Frodo to play with.

  Bilbo Baggins

  It’s not evil. It’s mine. My precious. Mine! MINE, I TELL YOU!! MOOHOOHAHAHAHAHA!!!!!

  (Frodo takes it to RIVENDELL. Some FRIENDS come with him. They are attacked by black riders a LOT, and it is SCARY.)

  Elrond

  Frodo Baggins, if Sauron ever gets this Ring, the world will be destroyed, and evil will reign forever. We must act quickly. Take the Ring to where he lives.

  (They do some travelling. Some more FRIENDS come with him. Gandalf DIES in the mines of Moria, but will later be RESURRECTED in GLORIFIED form having triumphed over EVIL, an obvious literary ALLUSION to that movie where the guy comes back as a DOG.)

  Boromir

  Frodo Baggins, give me the Ring.

  Frodo

  No.

  Boromir

  What have I done? (dies)

  THE END

 2. Enis Hazan

  Books in a minute de iyiymiş ona da bir ara göz atayım ben Ece sağolasın 😉