Bisikletle nereye kadar ?

zaho

Bisiklet bir ulaşım aracıdır. Yaşadığımız büyük şehirlerin karmaşasında henüz hak ettiği yeri bulmamış olsa da dünyanın en kalabalık şehirlerinin kurtarıcısıdır. Yararları saymakla bitmez ama ben bu kez size bisikletin sizi alıp götürebileceği uzaklardan bahsedeceğim. Bisiklet umuda yolculuktur!

Uzun yol bisikletçiliği yurdumuzda ne zaman doğmuş bilinmiyor ama yazılı olan ilk seyahatnameye 1900’ lü yılların başında rastlanıyor. Ahmet Tevfik ve arkadaşı İstanbul’dan Bursa’ya o zamanki adıyla Velosipet le gitmiş ve bu zorlu macerayı “ Velosipet ile bir Cevelan ” adlı kitaba aktarmış. Kullandıkları velosipetlerin her biri 27 kilo kadarmışpolo ve vitesi yokmuş. Günümüz bisikletlerinden biraz farklı olan bu aletleri bir de zamanın yollarında düşünün. Şimdilerde bisiklet teknolojisi geliştiği gibi taşımamız gereken malzeme kalitesi ile orantılı olarak yükümüz de hafifledi.

İlk bisikletim ağabeyimden bana kalan vitesli polo marka bir eserdi. Eser diyorum çünkü gerçekten konfor harikası üretilmişti. Özelliklerine karar verdiğim ilk bisiklete lise yıllarında sahip oldum. Seksenli yılların İstanbul Anadolu yakasını hatırlayabilenler o yaşlarda işin tadını nasıl çıkardığımı da bilirler ( Maltepe’den Üsküdar’a kadar olan bölgeyi santim santim gezerdim )

Sonra üniversite yılları… bisiklete hiç ara vermedim. Çalışmaya hayatımın ilk yıllarında sevgili dostum Yıldırım Ağgez in askerlik yaptığı yerden dönüşünü bisikletle planlamamızla ilk uzun bisiklet turumu gerçekleştirdim.yolvelo

1998 yılında Mardin’den İstanbul’a 1900 km. lik hayata kazınacak bir hikayeydi! Planlaması uzun sürmedi “ne lazımsa al ve yola çık” . Her ulaştığımız şehirde kargo şirketi bulup bir şeyleri geri yollarken öğrendik ki tura çıkmanın en önemli kısmı planlamaktı. Yanlış hatırlamıyorsam 20 kiloya yakın bir bagaj yüklenmiştik.

Son yaptığımız 3000 km yi geçen turda 6-7 kilogramlık bir “ihtiyaç” bagajına sahip olduğumuzu söylemem o zamanki acemiliğimizi anlatmaya yeter. Uzun yolda 100 gr. yükü bile hissedersiniz. Bu nedenle seçeceğiniz yedek malzemeler ve giysiler en hafifinden, minimum sayıda olmalıdır.İkinci turumuzu 2 yıl aradan sonra İstanbul – Artvin arasında yaptık ve o yıldan bu yana düzenli olarak turlar yapıyoruz.

Yurt dışına açılmadan önce ülkede gidilecek yerleri bitirmeliyiz düşüncesiyle Doğu sınırını boylu boyunca geçen Artvin – Mardin turumuzu 2002 yılında, İç Anadolu’ yu keşfettiğimiz İstanbul – Erzincan Turumuzu 2004 yılında ve Batı sınırımızı hedefleyen İstanbul , Çanakkale – Bodrum turumuzu 2008 yılında yaptık.nederland

İlk yurt dışı bisiklet turumuz ise İstanbul – Atina arası oldu. Bu turdan sonra eşimle birlikte hep merak ettiğim Cote d’azur turistik bisiklet seyahatini yaptık. ( Marsilya – Monaco arası 350 km )

Son olarak 2011 yılında Fransa’ nın güney ucu Marsilya’ dan Amsterdam’ a okyanus kıyısından 3.400 km. ve 17 gün kadar süren bir uçuk seyahatimiz de oldu. Çok merak edilen bu rotamızın görsellerine Facebook Marsilya – Amsterdam Bisiklet Turu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Planlı yapılmış 8 Turda yaklaşık 12,000 km bisiklet üstünde geçirmiş bir seyyah olarak size tek tavsiyem “ kafana koyduğun yere git” olur. İlk büyük turu planlarken çevremdeki iki kişi dışında herkes bunun delilik olduğunu söylemişti. Her zaman en büyük destekçimiz olan Git (Leman) dergisinden değerli dostumuz Timur Danış ve birlikte çalıştığım Dalış eğitmeni dostum Mehmet Büyükçelen. (Yüreğinize sağlık gerçek dostlarım!). Yeni tur planları yaparken siz delisiniz diyenler, bitirdikten sonra size hayranız diyorlar! Bunu yaşamak için bile tura çıkılır :)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bisikletle uzun bir tura çıkarken nelere dikkat edilmeli:

*Bisikletinizin bakımını iyi yapın ve ortalama sorunlarını çözebilecek kadar fikir sahibi olun.

*Taşıyacağınız yükü en aza indirin ve kesinlikle bisiklet üstü taşıyıcı kullanın.

*Mümkünse konaklamalarınızı otel, pansiyon gibi yerlerde yaparak yükünüzü azaltın. Konaklamada bisikletinizin güvenliğini öncelikle düşünün.

*Yol planını harita üzerinde defalarca çalışın ama unutmayın ki yollar sürprizlerle doludur… zaman hedeflemekten kaçının .

aeroport*Tur yapacağınız yer yaşadığınız yerden uzaksa bisiklet transferinin ülkemiz için en zor konu olduğunu yurt dışında da hiç kaygı duymamanızı hatırlatırım. Yurdumda turşu bidonlarını, çuvalları, beyaz ev eşyasını zevkle taşıyan ulaşım firmaları bisikletten şeytan aracı diye mi korkarlar!

*Taşıma sırasında bisikleti korumazsanız daha sonra çözemeyeceğiniz sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

*Uzun bisiklet turlarında ilk gün hedeflerinizi çok kısa belirleyin. Yolda her gün form tutarak arttırma yapabilirsiniz.

*Yolda sorduğunuz sorulara verilen cevapları bir kaç kontrolden geçirin. Çok yanıltıcı olabilir.

*Fiyat sormadan hiçbir şey almayın ve yemeyin. Gereksiz tartışmalar yolda harcamanız gereken enerjinizi tüketebilir.

*Hazırlık antrenmanlarınızı bisiklet üstünde olduğu kadar genel vücut ve yaşam düzeni olarak düşünün. Yolda yemek düzeninden uyku şeklinize kadar çok değişik şeylerle karşılaşacak ve çok yorgun enerjisiz hissedebileceksiniz. Örnek olarak tura çıkmadan haftalar önce yatağımı değiştirme, yastıksız yatma, uyku saatleri ve beslenme şeklimi düzenleme gibi antrenmanlar da yapıyorum.

*Az beslenin ve bilmediklerinizi yemeyin ve bisikletçinin en çok tüketeceği şeyin su olduğunu unutmayın.

*Son olarak hayal kurup plan yapmaktan korkmayın.

Planladığınız her tur için bilgi ve destek vermek isterim. Yollarda karşılaşmak dileğiyle.

Comments
 1. tandemir

  İns bir gun senin bu yaptigin yolculuklardan bir tane yaparim. Belkide beraber gideriz;) kardesim benim. Kalemine yuregine saglik

  • Aziz Alparslan

   Teşekkürler Tandemir hoca. Daha iyilerini yapacağından şüphem yok. Dediğim gibi düşünmek yetiyor bu işleri yapabilmek için. Tek bir zorluk var o da harekete geçmek! Her konu böyle değil mi ?

  • Tawny

   I really coundl’t ask for more from this article.

 2. Goktug

  Tebrikler… Keşke daha uzun bir yazı olsaymış. Çünkü anlatmakla ve keyifle okunmakla bitmez. 2007 yılında üniversitede tüm paramı iyi bir yol bisikleti almak için biriktirdim. Arkadaşımla birlikte Niğde Aladağlar’da kulüp faaliyetimizi sonlandırdıktan sonra bisikletlerimizle Antalya Olimpos’a pedal bastık. 3,5gün 680km mutlu son. Sonraki sene Ankara’dan bir dostumla Samsun’dan Rize’ye yol aldık. 3gün 450km. Bisikletleri bırakıp Kaçkarlar zirveye… Belki şimdi bir ege turu paklar 😀 Elinize sağlık. Timur Abi’ye Marmara’dan selam…

  • Aziz Alparslan

   Teşekkür ederim. Daha uzun yazıp sıkmak itemedim. Kaldı ki yazmaya kalkarsam bitecek gibi değil tur maceralarını (bilirsin). Belki bir gün ayrı bir çalışma yaparım.
   Bu arada sen de çok güzel işler yapmışsın görüşmek, konuşmak isterim.