Belinize dikkat

mal-de-dos-5408 Çoğu zaman ağrıdığında farkına vardığımız belimiz genellikle fiziksel kapasitemizin üzerinde veya uygunsuz bir şekilde yapılan hareket ve çalışmalardan olumsuz etkilenmekte. Yapılan araştırmalar göstermiştir insanların yüzde 70 kadarı hayatlarının herhangi bir döneminde en az bir defa bel rahatsızlığı yaşamıştır. Ani şekilde başlayan bel ağrılarının büyük çoğunluğu tedaviyle veya tedavisiz olarak birkaç hafta içinde iyileşmektedir. Ancak bu kişilerin büyük çoğunluğunda ağrının tekrarladığı görülmektedir.

Bel ağrılarının ilerlemiş olan boyutunda cerrahi girişimler gerekmekte ve bu uygulamalardan sonra da sıkıntılar devam edebilmekte. Her an karşılaşabileceğimiz bu sıkıntı için en iyi çözüm önlem almaktır.dos5

Size günlük yaşamımızda aslında çoğumuzun bildiği fakat uygulamadığı koruyucu hareketlerden bahsedeceğim.

Kişinin kendi güvenliği için kaldırabileceği yükü belirlemesi ve bilmesi gereklidir. Yükleri hafif,ağır,çok ağır diye sıralarsak vücut ağırlığımızın yüzde 35 inden fazla olan her nesnenin çok ağır kategorisinde olduğu bilinmelidir.

Ağırlık kaldırılırken vücudun büyük kasları devreye sokulmalı ve bir çok kasın birlikte devreye girmesi sağlanmalıdır. Çok sayıda kas grubunu işe katılması iş yükünü dağıtarak azaltacaktır. Örnek olarak: Yerden eşya alınacaksa gövde dik tutulup kalçayı ve dizleri bükerek çömelmek ve yükü bu şekilde hareket ettirmek iş yükünü büyük bacak kaslarına dağıtacağı için bele yük binmesini engeller.

Yük taşırken yükün ağırlık merkezinin vücut ağırlık merkezine yakın olması sağlanmalıdır. Hareket anında ağırlık merkezimiz değişkendir ancak taşınacak yükü vücuda yakın tutmak ve yapıştırmak bele binecek yükü azaltacaktır.bel taşıma

Yükü bölerek taşımak: Taşınacak yük iki eşit – yakın parçaya bölünebiliyorsa iki kola dengeli taşınması gerekir. Uzun mesafe ağırlık taşınacaksa yük mutlaka omuzlar üzerinden destekli ve iyi ayarlanmış bir sırt çantası ile veya tekerlekli el arabası ile (pazar arabası) taşınmalıdır. Şıklıktan ödün vermek istemeyen bir çok arkadaşıma sağlığı için kol askılı çanta yerine sırt çantası öneriyorum.

Gücü aşan işlerde zorlama yerine yardım isteyin. Ağır yükleri kaldırmak yerine itme yöntemini deneyin. İtilecek cisim tam önünüzde olmalı ve bir ayağınızı önde tutmanız destek yüzeyinizi arttıracaktır. Bel ve sırt kıvrımları düz tutmaya gayret edin. Hareket sırasında cisim zeminde kaymaya başladıkça sürtünme azalacak ve gerekli kuvvet de azalacaktır. Zeminler arasında seviye farkı tehlikesiz veya sürtünme az ise cismi taşımak için kaldırmak yerine itme, çekme, yuvarlama veya kaydırmayı denemelisiniz.PC

Bir işi yaparken çalışılan yüzeyin yüksek veya alçak olmamasına uzanarak çalışmaya gerek kalınmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle ofis ortamında bilgisayar başı işlerde çalışma masasının kişiye uygunluğuna dikkat edilmeli duruşu bozmaması beklenmelidir. Bilgisayar başında düzgün oturulmalı bilekler boş ve serbest kalmalıdır. Ofis çalışanlarının belirli aralıklarla mola vermeleri ve streching hareketleri yapmaları gereklidir.

Ayakta sabit çalışanların ayak altında bir basamak bulundurmaları ve destek ayağını aralıklı değiştirmeleri gerekir.

Yüksek bir yere erişmek için uzanmak tehlikeli olabilir cisme ulaşmak için bir şeyin üzerine çıkmak doğru olacaktır. Prensip olarak omuzdan yüksek bir yere uzanılarak bir iş yapılacaksa mutlaka yerden yükseltici bir malzeme kullanılmalıdır. Ağır bir yük ellerde taşınırken mutlaka vücuda yakın veya yapışık tutulmalıdır. Yük bel hizasından yukarı kaldırılmamalıdır.

Yer silmek yerde montaj gibi eğilmeyi gerektiren işlerde belden esneyerek öne eğilmek yerine dizlerden çömelerek çalışılmalı.

Bir alışkanlık haline getirilip öksürme ve hapşırma sırasında bile dizlerin hafif bükülü tutulması bel sağlığımız için önemlidir.

Yatak seçimi de belimiz için çok önemli bir konudur. Hafif sert ve vücudun gömülmediği yataklar tercih edilmelidir.

Burada saydığım konuların dışında da dikkat edilmesi gereken noktalar elbette ki olacaktır. Ancak prensip olarak belimizi düşünerek hareket etmeye alışmamız gerekir. Bu şekilde sorun oluşturabilecek hareketlere karşı yaklaşım geliştirilebilir. Dikkatinizi belinize yoğunlaştırarak hareket etmeniz omurga sağlığınızı koruyacaktır.

Etiketler
Comments
  1. Okan

    büyüksün aziz hoca