Maratonda Antalya farkı

runtalya-banner1

Runtalya Maratonu 3 Mart Pazar günü Maraton, 21 km ve 10 km etaplarıyla koşuldu. Katıldığım 21 km etabını 1709 göğüs numaramla 1 saat 50 dakika 42 saniyede tamamladım. Bu yıl 8.si düzenlenen Runtalya Maratonu’nun BirinciBlog adına kayıtlı koştuğum ilk koşu olması adına benim için ayrıca önemli. Katılımcıların yabancı ağırlıklı olmasından mı bilinmez, organizatörler son derece sistemliler ve  gün geçtikçe Runtalya’ nın kalitesini yükseltiyorlar. Bu yıl 3. kez koştuğum organizasyon sadece bu 3 yılda bile kendini geliştirdi. Koşu organizasyonu tam not alıp bu işin çıtasını yukarı çekerken, Antalya şehri katılımcılardan ve özellikle de benden en zayıf notunu aldı sanırım. Düşünebiliyor musunuz turizmle var olan bir şehir bu işi beceremiyor? İçler acısı bir durum!

Yeni Resim4Ölü sayılabilecek bir sezonda koşuya katılmak için şehre gelen binlerce kişi… Öger Tur’un bu çabası fark edilmeli! Sezon dışı bir kaç günlüğüne gelen bu kalabalığı dolandırmaya çalışan esnafı ise ne yapmalı bilmem! Bu konuya sonra değineceğim. Şimdi genel sıralama sonuçlarına bir göz atalım:

578 sporcunun katıldığı 42,195 km uzunluğunda olan maratonda kadınlarda Türkiye’den Lütfiye Kaya 3.01.11′ lik, erkeklerde ise Türkiye’den Murat Kaya 2.36.33′ lük derecesiyle birinci oldular.

Engelliler Maraton kategorisinin birincisi kadınlarda Zübeyde Süpürgeci, erkeklerde ise Ömer Cantay oldu.

1655 sporcunun katıldığı 21 km yarı maratonda kadınlarda Rusya vatandaşı Olesya Nurgalieva ve kardeşi Elena Nurgalieva 1.16.23 -24 lük derecelerle ilk iki sırayı aldılar.

Erkeklerde ise Ali Haydar Tekgöz 1.11.48’lik derecesiyle birinci oldu.

1637 sporcunun katıldığı 10 km koşusunda kadınlarda Seyran Adanır 36.04‘le birinci oldu. Erkeklerde ise Levent Ateş 33.09 ile ipi göğüsledi.

azizBaşvuru sayısı yaklaşık 4000 olan organizasyona aileleri ve arkadaşları ile birlikte gelenler şehre yaklaşık 10,000 turist getirdi. Bu aklı başında işletmelerin tanıtımı için pozitif bir durum. Yolunuz Antalya’ya düşerse veya bizim gibi organizasyonu mini bir tatil havasına bağlayalım derseniz, sakın Kaleiçi’ne yaklaşmayın, kimseyi de yaklaştırmayın. Örnek olarak biz ch Hotels grubuna ait Türk evi adlı restoranda hayatımızın kazığını yedik. Kısa günün karcısı kale içi esnafı ikram adına sunduklarını bile hesaba ekliyor, dikkat edin. Şikayetinizi ulaştıramadığınız işletme sahipleri de çalışanlar kadar küstah. Sıkıntımız dile getirdiğimiz yetkililer bile “O bölgeye gidilmez” dedikten sonra gerisini siz düşünün. İşte size ülke turizminin kalbini attığı Antalya Kaleiçi’nin hali. Yıllar önce kayak hocası arkadaşlarla dağlarda turist göremeyeceğiz bir gün diyorduk… Durum aynen böyle oldu – altın yumurtlayan tavuk gibi gördüğümüz turist artık gelmiyor kayak merkezlerimize. Akdeniz’in de gelecekteki hali böyle olmaz umarım.

Bir tarafta mükemmel bir organizasyonla Öger Runtalya maratonu diğer yanda ülke turizminin kapanmayan yarası işletmeler… Çok yazık!

Yeni Resim3Koşuya dönecek olursak, maalesef halkın da pek ilgisi yoktu. Dönüş uçağında tanışıp sohbet ettiğim Tuzla lı koşucular Erdoğan Bey ve eşine buradan selam yolluyorum. Merak etmeyin bir gün ülkemizde de koşucuları alkışlayan seyirci olacak. Belki bir gün insanlar küçük çocuklarının ellerinden tutup kaldırım kenarlarında sizi destekleyecekler. Tabii sporun gerçekten gelişmesi için sizin gibi çaba harcayanlar olursa…finish

Son olarak hatırlatmak isterim; 31 Mart’ta Tarsus Yarı Maratonu ve http://www.maceraakademisi.com/ un düzenlediği Geyik koşusu var. Sınırlı katılımın olduğu bu organizasyonları kaçırmayın.

Comments
 1. gülçin atay

  Ben de ilk yarı maratonumu Runtalya da gerçekleştirdim , her şey çok güzeldi, ancak size katılıyorum, sahildeki cafelerde fiyat listesi sunuyorlar siparişi veriyorsunuz, ödemeye gelince onlar geçen senenin listeleri olduğu söyleniyor ve yüksek ücretler talep ediliyor, geçen sene de aynı uygulamayı kale içinde görmüştük…

 2. Dilek

  Yazını okurken tekrar yorumlarına katıldığımı belirtmek isterim, bir de Anatalyadayken bir araya gelebilseydik, nereye fırladın koştunda göremedim seni Aziz hocam???…umarım bir sonraki koşuda siz beden eğitimi öğretmenlerimiz bize biraz omuz verir, antremanlarımız hakkında bizimle ilgilenir, daha hazırlıklı olmamızı sağlarsınız, iyiki varsınız, sağlıcakla kal,bol koşu ve yeni başarılar dilerim….

 3. Vazza

  Beğendim!!

 4. zeynep gul aktas

  tebrikler Aziz Hoca!

 5. ilker DAGISTANLI

  Ülkemizdeki spor anlayìsinin olumlu yonde degismesi icin en ufak ayrintinin bile uzerinde duran Aziz hocamiza saygilarimi sunuyorum.