“Kadına şiddete hayır” demek için dans edin

2011 yılının ilk yarısında Türkiye’de 26.000 kadın cinayet, yaralama, saldırı ve tehdit mağduru olmuş. Türkiye’de ve Dünyada her yıl yüzlerce kadın erkekler tarafından öldürülüyor. Binlerce kadın sokak ortasında alenen ya da evlerinde kapalı perdeler ardında dövülüp tacize uğruyor. Sadece ülkemiz sınırları içinde değil dünyanın birçok yerinde kadına karşı şiddet uygulanıyor. Konuya dikkat çekmek için 14 Şubat günü tüm dünyada gerçekleştirilen “one billion rising” etkinliğini benim gibi çok sonradan duymuş olanlarınız olabilir. http://onebillionrising.org/ organizasyonu, dünya üzerinde kadına uygulanan her türlü şiddete karşı bilinç oluşturmak ve dikkat çekmek için gönüllüler tarafından oluşturulmuş. Çeşitli hareket ve etkinliklerle konuyu sürekli gündemde tutmaya çalışıyorlar. En kapsamlısını 14 Şubat günü tüm dünyada olabildiğince fazla katılımcıyla gerçekleştirmeyi planlıyorlar. Kadına karşı şiddetin sürekli olarak gündemde olduğu coğrafyamızda bu tür etkinlikler bizim için daha da anlamlı oluyor. Bu tarihe kadar konuyu gündemde tutmak ve katılımı arttırmak amacıyla çalışmalar yapılıyor. 3 Şubat Pazar günü Mayader ( Mahalle Yaşam Dayanışma Derneği) Kadınlarla birlikte Koşuyolu Parkında halay çekmiş.

Facebook üzerinden gelen bir davetle haberim oldu ki Sevgili dostum Hande Ermiş de bu anlamlı günde oldukça kalabalık bir toplulukla dans organizasyonu gerçekleştirecek. Kendisiyle buluşup organizasyon hakkında detaylı bilgiler almaya çalıştım.

Hande Boğaziçi Üniversitesinde Sosyoloji okurken başladığı profesyonel dans yaşamına şu anda Latin dansları ve Zumba eğitmeni olarak devam ediyor. Beni dansa başlatmak için harcadığı çabalarını takdir ettiğim bir arkadaşımdır. Pek bilmez ama kapsamlı bir dans geçmişim vardır bu arada.

Hande ve  hareket candır ‘ dan   arkadaşları 14 Şubat günü Kadıköy Caferağa Spor Salonun’da gerçekleştirilecek etkinlik öncesi 10 Şubat Pazar günü  İstanbul Sarıyer’de bir çalışma planlamış ki kaçırmamanızı öneririm.

Saat 10,00’da Bahçeköy Event Garden da yapılacak olan etkinliğin yaklaşık 40 dakika sürmesi planlanıyor. Kampanyanın orijinal müziğine Hande Ermiş’in koreografisini yaptığı dansla eşlik edilecek. Figürlerin katılımcılara dans eğitmenleri tarafından öğretilmesiyle başlayan çalışmanın devamına 20 dakikalık Zumba programı da eklenmiş. Zumbaya ilgi duyup başlayamayanlar için kaçırılmaz bir fırsat diye düşünüyorum. Etkinliğe katılabilmenin tek şartı var: “pembe giymek”. Benim gibi siz de bu renk bir giysiye sahip değilseniz üzülmeyin pembe renk bir şapka veya aksesuarı da kabul ediyorlar. Bu arada tüm dünya’da gerçekleştirilen bu organizasyon ve etkinliklerin çekilen görüntüleri http://onebillionrising.org/  ta da paylaşılacak.

YouTube Preview Image

Kaçırmayı düşünmediğim “kadına karşı şiddete hayır” dans etkinliğine siz de katılarak sesimizi duyurmaya yardımcı olun.

YouTube Preview Image
Comments
  1. canan yılmaz

    https://www.facebook.com/#!/OneBillionRisingSariyer

    HAYDİ SARIYEERRRRRR !…
    Biz Sarıyerli kadınlar 14 Şubat 2013 Perşembe günü 12:00-13:00 saatleri arasında İstinye Park ana aktivite alanında kadına yönelik her türlü şiddete hayır demek için dans edeceğiz. Ayrıca 08,12 ve 13 Şubat günlerin…de saat 19:00 da Darüşşafaka Life Gym Lavita’da dans hocamızdan ders alacağız. Bu tarihlerde uygun değilseniz aşağıdaki video ile evinizde hazırlanabilirsiniz :) yada sadece 14 ŞUBAT tarihinde 12:00- 13:00 saatleri arasında İstinyepark ana
    aktivite alanında yanımızda durarak bizde varız, buradayız diyebilirsiniz…..