Kış sporları rehberi

Kış aylarının en zevkli sporu kayaktır. Dünyanın birçok yerinde özellikle de Avrupa’da zengin sporu olarak görülmese de ülkemizde böyle kötü bir imajı vardır. Kayak sporuyla bu tür sebeplerden olsa gerek üniversite yıllarımda tanıştım. Kayak merkezlerini bilen deneyimli arkadaşlarımdan gördüm ki kış sporlarını yapmak için diğer sporlardan aşırı fazla bir masraf yapmak zorunda değildim. Öğrenci hali tabi kısıtlı bütçeye sahiptim ve bu değişik sporu da denemeliydim. Mutlaka iyi bir hocadan ders almalıydım. Prensibim gereği yapacağım işi mutlaka profesyonel birinden öğrenirim. Hatalı öğrenilmiş beceriler zamanla yanlışların antrenmanı olacaktır ve geri dönüş zordur. Sınırlı bir teknikle  spordan alabileceğiniz keyif de sınırlıdır. Sakatlıklar ve hoş olmayan tekniğinizin karizmanıza verdiği hasarları da hesaba katın tabi.

Tanıdık bir hocadan ders alarak başladım kayak sporuna, yer Uludağ’dı. Herkes gibi ben de daha önce kaymak için gitmediğim Uludağ’da tanıştım kış sporlarıyla. İlk kez kaymak için gitmemiştim ama pist kenarında çevre yapmaya da değil hani! Kayak merkezinin gölgesinde kalan o acımasız Uludağ zirvesine kış dağcılık faaliyeti için gitmiştim. Buradan kış dağcılığında ilk profesyonel eğitimimi borçlu olduğum Doğan Palut’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kayak merkezlerinin kafe çevresi takılanları vardır. Onlardan olmayın! Arkadaşlar o kafelerde takılırken harcadığınız parayı pistlerde kaymaya harcasanız sonuç beklentinizi aşacak! Haa bir de kayak merkezlerini eğlence mekanı olarak seçenler var ki bu en sevdiğim kitledir! Otellerin doluluk oranlarını şişirip gündüz pistlerin bomboş olmasının sebebi bu arkadaşlar sayesinde boş pistlerde rahat rahat kayarız. Kış sporları geyiğin bolca yapılabileceği bir alan. Bu konuları daha sonraya bırakıp sizlere senenin bu ilk gününde Türkiye’de kayak yapabileceğiniz yerlerden söz etmek istiyorum. Bir çoğunu daha önce duymamış olabilirsiniz ama kış sporlarına bu yeni yerlerde başlamakta fayda var !  Az kullanılan tesislerin kullanımı arttıkça hizmet çeşitliliği ve kaliteleri artacaktır.  Kış sporları yapılan ne kadar çok tesise sahip olursak o derece geniş kitlelere sunabiliriz. Sporda uluslararası başarılara ulaşmak istiyorsak bize de iş düşüyor.  Bu yıl yeni yerler-sporlar keşfetmekten korkmayın. Güzel bir başlangıç yapın.

Bitlis kayak Merkezi

Bitlis, Doğu Anadolu Bölgesinde, Diyarbakır – Tatvan – Van kara yolu
üzerinde bulunmaktadır. Van gölünün yaklaşık 25 km. güneydoğusunda yer
alan Bitlis’in kendisi bir kayak merkezidir. Kış mevsimi sürekli kar yağışı olan bölge kayak sezonu olarak Aralık – Nisan dönemlerinde hizmet vermektedir. Uzunluğu 726 m., kapasitesi 720 kişi/saat olan bir adet teleskisi bulunmaktadır. Kayak Merkezinde bir kayak evi bulunmaktadır. Konaklama ve diğer hizmetler için şehir içindeki yerlerden yararlanılmaktadır. Muş Havaalanı’na 85, Van Havaalanı’na 160 km. mesafededir.

Bolkar Kayak Merkezi, Erzincan

Erzincan’a 40 km mesafede ana yol güzergahında Bolkar Dağlarında kurulmuştur. Kayak mevsimi Aralık ayında başlıyor ve Nisan ayına kadar devam ediyor. Kar kalınlığı 60-100 cm.dir. Kayak merkezinde 1050 metre uzunluğunda, 1200 kişilik bir teleski tesisi ile, 300 metre uzunluğunda baby-lift tesisi bulunmaktadır. Pist uzunluğu 1100 metre olup orta-zor düzeydedir. Pist genişliği 100-200 metre ve ortalama meyil % 20’dir.

Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir

İzmir ili, Ödemiş ilçesi, Bozdağ Köyü sınırları içinde Bozdağ’da kurulmuştur. Bozdağ, hem bir kasabanın hem de dağın ve kayak merkezinin adıdır. Kasabadan çıkıp dağın zirvesine doğru kıvrılarak ilerleyen yol Bozdağ Kayak Merkezi’ne çıkmaktadır.
Tesiste, Aralık ayından Mart ayı ortalarına kadar kayak yapmak mümkündür. Normal kış koşullarında kar kalınlığı 80–120 cm. civarındadır. Bölgede Akdeniz iklimi hakimdir.
Kayak alanları 1528 m. – 2157 m. yükseklikleri arasındadır. Özellikle dağın kuzeye bakan yamaçlarında Alp disiplini kayak uygulamaları yapmak için elverişli bir ortam sunar.
Kayak merkezi, günübirlikçi ziyaretçilerimizin sıkça geldiği bir mekan olmuştur. 1500 araçlık otoparkı mevcuttur.

Eleşkirt Güneykaya kayak merkezi, Ağrı

Ağrı –Erzurum yönünde Eleşkirt ilçesini geçerken 6. km de yer alır. Hizmete açık bir otel iki günübirlik tesise sahiptir. Saatte 1200 kişi kapasiteli bir telesiyeji bulunmakta. Kayak sezonu Aralık-Nisan arasındadır.

Elmadağ kayak merkezi, Ankara

Ankara şehir merkezine uzaklığı 18 km. Elmadağ kayak merkezinde, ODTÜ-Hacettepe-Ankara Üniversitesi- Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne ait kayak evi ile otel ve şahıslara ait iki restoran bulunuyor. Elmadağ kayak merkezinde 548 metre uzunluğunda 720 kişilik bir adet teleski bulunuyor. Elmadağ kayak merkezine ulaşım üniversite araçları ve özel imkanlarla sağlanabiliyor. Elmadağ kayak merkezinde kayak sezonu ocak ayında başlıyor ve mart ayına kadar sürüyor. Elmadağ kayak merkezinde kar kalınlığı 30-60 cm. yi buluyor. Elmadağ kayak merkezinden şehre yakın olması nedeniyle genelde günübirlik faydalanılıyor.

Erciyes kayak merkezi, Kayseri

Kayseri şehir merkezine 25 km. mesafede, 3917 m yüksekliğindeki Erciyes Dağı’nda kurulu kayak tesisidir. Kayak tesislerinin yüksekliği 1800–3000 m.dir. Pistlerin eğimleri %10 ile %30 arasında değişmektedir. Kayak pistlerinin toplam uzunluğu 12 km yi bulmakta 8 adet mekanik lift bulunmaktadır. Kayak sezonu 15 Kasım – 1 Mayıs arasındadır. En yakın havaalanı tesislere 30 km. mesafedeki Kayseri Erkilet’ dir . Tesisler, Kayseri şehir merkezine 25 km. mesafededir. Erciyes Kayak Merkezi’ne ulaşmak için, Hisarcık kasabası üzerinden Tekir yaylası istikametine doğru yol almak gerekir. Kayseri şehir merkezinden hareket eden Develi Minibüsleri ile Kayak Merkezine ulaşmak mümkündür.

Esentepe kayak Merkezi, Bolu

Bolu-Ankara yolu üzerinde, Gerede’nin hemen arkasındaki çam ormanlarıyla  kaplı alandadır. Kayak için elverişli dönem aralık-mart arasıdır. Eski İstanbul-Ankara yolu Esentepe mevkiine 3 km  uzaklıktadır. Özel araç veya otobüsle ulaşılabilmektedir.

Hazarbaba kayak Merkezi, Elazığ

Kayak Merkezi Elazığ’a 30 kilometre uzaklıktadır. Sivrice Hazarbaba arasında 6. km. de yeralır. Bölgeye ulaşan yol kış aylarında sürekli açık tutulmaktadır. 2347 metre zirvesi bulunan Hazarbaba dağında normal kış koşullarında kar kalınlığı 2- 3 metre civarında. Elazığ Sivrice Hazarbaba Kayak Merkezinde kayak için horizontal 8 pist bulunuyor. Kayak pistleri 3 km. uzunluğundadır. Elazığ Sivrice Hazarbaba Kayak Merkezindeki Telesiyejin taşıma kapasitesi şu anda 50 kişi ancak kapasite 100 kişiye kadar arttırılabiliyor. Elazığ Sivrice Hazarbaba Kayak Merkezi Elazığ havaalanına  27 km.,Malatya’ya 100 km., Diyarbakır’a 110 km. uzaklıkta

Ilgaz kayak merkezi , Kastamonu

Ilgaz Yıldız tepe Doğa ve Kış Sporları merkezi İç Anadolu bölgesinin kuzeyinde Çankırı’ya 65km, Ankara’ya 195km, İstanbul’a 450 km, Ilgaz ilçesine16 km ve Kastamonu Ankara karayoluna 6 km uzaklıktadır. Ilgaz Dağının zirvesi olan Hacet Tepesinin karşısındaki düzlükte bulunan ve Dağın kuzey yamacındaki pistlerin alt istasyonunun bulunduğu alan 1500 m uzunluğunda 700 m genişliğinde ve % 25 eğime sahiptir.

Kartalkaya Kayak merkezi, Bolu  

Kartalkaya kayak merkezi Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu  il merkezinin güneydoğusunda, Köroğlu dağları üzerinde yer almaktadır.  Kayak için en uygun zaman aralık-mart arasıdır.Kar yüksekliği, normal kış koşullarında üç metreye ulaşabilmektedir. Mevsim başında toz, mevsim sonunda ıslak kar özellikleri görülür. Alp kayağı, kayaklı koşu (Cross-Country) ve tur kayağı  için çok uygun koşullara sahiptir. 2 adet telesiyej, 6 adet telesiki ve 3 adet baby lift  olmak üzere toplam 11 mekanik tesiste toplam taşıma kapasitesi 6000 kişi/saattir. 12 adet pistte toplam uzunluk 20 km.yi bulmaktadır.

Kartepe, İzmit

İzmit’in doğusu ile Sapanca’nın batısındadır. İstanbul’a yakınlığı kısa sürede çok kullanılan bir merkez olmasını sağlamıştır. Kayak için en uygun zaman aralık-mart arasıdır. Kar yüksekliği, normal kış koşullarında üç metreye ulaşabilmektedir. En yüksek rakımı 1699 m.dir. Kartepe pistleri, çeşitlilik açısından zengindir. Her zorluk derecesine hitap edebilen pistleriyle Kartepe, bu çeşitliliği aynı bölgede sunabilen ender yerlerdendir. Bölgede bulunan tek işletme toplam 4 ayrı lift çıkışının hepsine tek bir skipass ile faydalanmanıza olanak tanıyor. Bu da kayarken sizin hem farklılık yaşayabilmenize, hem de zorluk derecelerini deneyip değiştirebilmenize fırsat veriyor.

Palandöken kayak merkezi, Erzurum

3185 m. zirveye sahip Palandöken dağları, Erzurum’un güneyinde yer alır ve doğu-batı yönünde uzanır. Erzurum Türkiye’nin en yüksek ve soğuk illerinden biridir. Sezonu Aralık – Mayıs aylarıdır.(15 değişik pistlerden sürekli 5km kayma imkanı) Kar  kalınlığı 60 – 120cm arasında değişmektedir. Mevsim başında toz, mevsim sonunda ıslak kar özellikleri görülür Erzurum-Palandöken Kayak Merkezinde Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için uluslar arası tescilli 2 adet kayak Pisti mevcuttur. Tesis 15 değişik pistte 5 km sürekli kayma fırsatı sunuyor. Erzurum’a yalnızca 10 dakikalık mesafede bulunan Palandöken Kayak Merkezi günümüzde en çok tercih edilen kayak merkezlerimizdendir. Yılın yedi ayı karlarla kaplı olan Palandöken Dağı Erzurum havaalanına sadece 5 km uzaklıkta bulunuyor.

Sakaltutan kayak merkezi, Erzincan

Erzincan Sakaltutan kayak merkezi Erzincan’a 44 km. mesafede ana yol hattında Bolkar dağlarında kurulmuştur. Erzincan Sakaltutan kayak merkezinde 1026 metre uzunluğunda 110 askılı bir teleski tesisi ile 60 kişi yatak kapasiteli bir kayak evi bulunuyor. kayak merkezinde orta ve zor düzeyde 2 adet pist bulunmaktadır. Erzincan Sakaltutan kayak merkezinde kayak mevsimi normal koşullarda aralık ayında başlayıp mart ortalarına kadar sürmektedir.

Saklıkent Kayak merkezi, Antalya

Saklıkent Kayak Merkezi; Toros dağlarının bir parçası olan Bakırlıdağ’ın zirvesinin kuzeye bakan yamacına doğru kurulmuş, kayak tesisleri ve dağ evlerinden oluşan bir kayak merkezidir. Dünya üzerinde ekvator çizgisine en yakın kayak merkezlerinden biri olma unvanını da kendisinde bulunduran tesis, ılıman iklimiyle de dikkat çekmektedir. Saklıkent Kayak Merkezi’nde güneşli gün sayısı ortalama 75’tir. Ortalama kar kalınlığı 100 cm ve 230 cm arasında değişirken bu kalınlık zirvede 500 cm.ye kadar çıkabilmektedir. Saklıkent Kayak Merkezi’nde Aralık ayından Nisan ayına kadar kayak sezonu sürmektedir. Saklıkent Kayak Merkezi orman üst sınırının üzerindedir. Bu sebepten dolayıdır ki kayak konusunda en acemiden en profesyonele kadar tüm tecrübe seviyesindeki kayakçılara hitap edebilecek pistlere sahiptir. Merkez; saatte 240 kişi taşıma kapasiteli iki adet  teleski ile hizmet vermektedir.

Sarıkamış, Kars

Sarıkamış’ta kayak için en uygun zaman aralık-mart arasıdır. Kar kalınlığı, normal kış koşullarında 1.5 metre dolayındadır. Sadece Alp Dağları’na mahsus “kristal kar” özelliğine sahip karı, kayak sporu için son derece elverişlidir. Kayak alanı 2100 -2634 metre yükseklikleri arasında, sarıçam ormanları içerisinde yer almaktadır. Sarıkamış, Alp Disiplini, Kuzey Disiplini ve Tur Kayağı için çok uygun koşullara sahiptir. 3 adet telesiyej, 3 adet teleski tesisi hizmet vermektedir. Kayak Merkezi, Kars’a 60 km. uzaklıktadır. Kars havaalanı 40, Erzurum havaalanı 90 dakika sürmektedir.

Uludağ ,Bursa

Bursa şehir merkezine 36 Km mesafede yer alan Uludağ  Alp ve Kuzey Disiplini, tur kayağı ve helikopterli kayak aktivitelerine elverişli Türkiye’nin en yoğun kayak merkezidir. Toplam olarak 11 adet ana pist 13 adet lift, 7 adet telesiyej, 6 adet teleski ve 7 adet T Bar’ın bulunduğu bölgede en uzun pist  2 Km. en uzun telesiyej ise 1700 m.dir. Uludağ Kayak Merkezindeki toplam pistlerin uzunluğu ise 25 Km dolaylarında olduğu söylenmekte.

Yolçatı kayak merkezi, Bingöl

Bingöl şehir merkezine 25 km. mesafede, ana yol güzergahındadır. Yolçatı kayak merkezinde 950 m. uzunluğunda 44 askılı bir teleksi mevcut. Kayak merkezinde konaklama imkanı da bulunuyor.

 Zigana Kayak merkezi, Gümüşhane

Kayak sezonu Aralık ayında başlayıp Nisan ayında biter. Kar kalınlığı sezon boyunca yaklaşık olarak 100 cm ile 150 cm arasında gidip gelmektedir. Zigana Kayak Merkezi’nde 800 m ve 1500 m uzunluğunda iki ayrı pistte 1000m ve 600 m. lik iki telesiyej bulunmakta. Merkez; Zigana Geçidi’ne yaklaşık 3 km, Trabzon Havaalanı’na 60 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ulaşımda kullanılabilecek yollar tamamen asfalt olup rahatlıkla ulaşıma elverişlidir.

Daha önce hiç denemedim ama http://www.birinciblog.com/pistlerin-prensesi-cicek-guney/  yazımdan sonra heveslendim! Bu yıl snowboard yapmaya niyetliyim. Hepinize spor ve sağlık dolu bir yıl dilerim.

 

 

 

 

Comments
  1. Dılek

    Yazının icerıgı zamanlaman çok iyi bir kaç kayaktatılı planlayan Dr.arkadasımla paylasacagım.sevgıler