Bisikleti farketme zamanı geldi

Bağdat Caddesi’nde yapılmakta olan yeni bisiklet yolu, “trafik kilitleniyor” gerekçesiyle gelen “yoğun şikâyetler” üzerine henüz dubaların yerleştirilmeye başlamasının üstünden daha 24 saat bile geçmeden 14 Aralık 2012 tarihi itibariyle tamamen kaldırılmış.

Bisikletseverler toplam uzunluğu 20 km. olması planlanan ulaşım amaçlı bu tek bisiklet yolunun kesinlikle kaldırılmaması gerektiğini göstermek için herkesi her Pazar saat 14:00′ te Bağdat Caddesi Göztepe Parkı önünde toplanmaya davet ediyor. Geçtiğimiz pazar 14:00’ten itibaren inşaatın başladığı Göztepe Işıklar’da toplanan grup, tüm uygar ülkelerde olduğu gibi ulaşım amaçlı bisiklet yolları yapılması gerektiğini ifade etmek için pankart açtı, düdük ve korna çaldı.
Şimdi gerçek anlamda bu meseleye destek olma zamanı.  Bisiklet sadece gezi amaçlı değil ulaşım amaçlı da kullanılmalı. Dolayısıyla bu yolların hem yaygınlaştırılması hem de bisiklet kullanımının daha güvenli bir hale getirilmesi için çaba gösterilmesi gerekiyor.

Şahsen bisiklete sürekli binmiyor olabilirsiniz; ancak bu aracı ulaşım için kullananlara hep birlikte destek olmalıyız. Şehirlerin hızla öldürülmesine göz yumamayız. Karbon salınımını azaltmak  için en iyi araç bisiklettir. Gelecek nesillere borcumuz olan tabiatı da korumak için herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum. Yeri gelince ağzımızın suyu akarak bahsettiğimiz yabancı ülkelerdeki bisiklet yollarına kavuşmamız çok da zor değil. Ayrıca bazı otomobil sürücülerinin yanlış algıladığı üzere, bisiklet yollarının trafiği tıkamadığını tüm dünyada kanıtlamış durumda.

Ben, bu günden başlayarak çocukluğumda korkmadan bisiklete binebildiğim bu yolda her fırsatta turlar atmaya başlayacağım. Bisiklet şehirler için gerekliliktir. Artık uyanma zamanı gelmedi mi?

Bisiklete binin ya da binmeyin, bisiklet yolu için haklı isteklerini dile getirenlere destek olmak için siz de Pazar saat 14:00′ te Bağdat Caddesi Göztepe Parkı önüne gelebilir ya da 153 İBB Beyaz Masa’yı arayıp tepkinizi dile getirebilirsiniz.  Yetkililere sadece şunu sormak yeterli: “ Bisiklet yolunu kullanacak binlerce insan Bağdat Caddesi’ndeki bisiklet yolunun bitmesini beklerken, bu yol henüz tamamlanmadan levhalar ve dubalar neden kaldırılıyor öğrenmek istiyorum.”