Herkes dağcı olabilir mi ?

Kaya tırmanış sporu tanıdığım herkesin ilgisini çekiyor. Yüksek kayalarda korkusuzca tırmanmak, uçmak kadar özgürlük hissi verir insana. Şehir merkezlerine uzak olan bu doğal tırmanış alanlarına gitmek her an mümkün olmadığı için antrenman amaçlı yapay duvarlardan faydalanılmaya başlandı. Yapay tırmanış duvarlarında Spor Tırmanış tırmanıcı larca öyle çok kullanılır hale geldi ki; dağcılık sporunun bir dalı olarak görülmeye başlandı bile. Yapay kaya tırmanışı doğaya gitmeden şehrin ortasında bile tırmanıcılara tırmanma ve antrenman yapma olanağı sağlar. Ayrıca, seyircisiz ve yarışmasız olan dağcılık sporu yapay tırmanış duvarları sayesinde artık sportif rekabet ortamına da kavuşmuş oldu. Hatta yakın bir zamanda Spor Tırmanış olimpik bir spor dalı olarak olimpiyat oyunlarına da katılacak.

Kaya tırmanışına başlamak isteyenleri durduran iki sebep vardır. Yükseklik korkusu ve nerede-nasıl başlayacağını bilememek. Türkiye’de ilk sayılabilecek bir çalışmayla sizi kışın kapalı salonda yapılabilecek en “ekşın” spora başlatmaya niyetliyim.

Türkiye’ de dağcılık denildiğinde akla gelen bir kaç isim vardır. Doğan Palut bu isimlerin başlarında gelir. Doğan daha önce haberini yaptığım “ Batı Türkiye Kaya Tırmanış Rehberi “ kitabının da yazarı. Eşsiz bir insandır. Onu tanıyan bunu bilir.

Size Doğan’ı tanıma fırsatı ve yapay duvarda sportif kaya tırmanışına başlama şansı tanıyacak bir haberim var.

Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor yüksekokulu bünyesinde özel gruplara Spor Tırmanış/Dağcılık kursu başlatıldı hem de Doğan Palut gözetimi ve antrenörlüğünde!

İlkine Kasım-Aralık dönemde başlayan kurs, yetişkin ve çocuklara ayrı saatlerde haftada iki gün yapılıyor. Hem de iş çıkış saatlerine denk gelen vakitlerde. Aylık aidatı 120 TL gibi çok düşük bir bedel. Ödeme Üniversitenin Döner Sermayesi’ ne  makbuz karşılığı yapılıyor. Her dönem sonunda Doğan hak sahiplerine başarı belgesi de veriyor.

Eğitim sürecinde spor kaya tırmanışına en baştan başlanabildiği gibi, iyi tırmanıcılara özel antrenman programı da uygulatılıyor. Basamaklama yöntemiyle verdiği eğitimde tüm tedirginlik ve korkularınızı da yeniyorsunuz.

Tırmanış bahçelerim dediği İstanbul civarındaki doğal tırmanış alanlarına hafta sonları günübirlik davetleri de oluyor öğrencilerine Doğan hoca’nın. Kaya tırmanışı eğitimini bilimsel anlamda yapmaya başlayan ilk kişi olan Doğan hoca’nın kendi metotlarıyla çalıştırdığı sporcular ülke sınırları dışından da ses getirmeye başladı .

Doğan Palut birinciblog okurlarına özel 25 Aralık saat 17,00- 21,00 arası  Marmara Üniversitesi Anadolu Hisarı kampüsünde ( Spor Akademisinde) özel tanıtım günü düzenleyecek. Dağcılık ve yapay kaya tırmanışına başlamak veya sadece deneyimlemek için bu fırsatı kaçırmayın. Birinciblog olarak biz orada olacağız :)

Doğan’ın kitabı ile ilgili haberimiz:

http://www.birinciblog.com/tirmaniscilarin-kacirmamasi-gereken-kitap/

Comments
 1. Dilek

  Kapalı alanda dahi bu sporu yapabilmek gerçekten çok daha etkin olabilmeyi sağlar bu soğuk kış günlerinde …sanırım kol kas gücü şart, merak etmedim değil Aziz hocam….

  • Aziz Alparslan

   Denemeden karar vermeyin derim sevgili dostlarım. Hayatta ne çok şeyi bu şekilde “ıskalıyoruz” bir düşünsenize! 25 Aralık salı günü sizi de bu değişik sporla tanışmaya (en azından) bekliyoruz.

 2. erol

  Aziz Hocam, resimde ki tırmanış duvarını gördüm kilolarımı düşündüm ve sustum. Ben dağa çıkmayı çok severim. Kendimi en mutlu hissettiğim yerler dağ zirveleridir. Ama tırmanma bana göre değil. Tırmanmasız dağları seviyorum. Sana ve bu işe gönül verenleri kutluyorum.