26 Yönetmenden Ölümün ABCsi

ABCS_OF_DEATH_2_TIFF_7_31_12

Birinciblog’u sıkı takip eden okurlarımız az çok denk gelmiştir yine sizleri şaşırtmayarak bir korku filmi yazayım dedim. Geçtiğimiz haftalarda bir arakadaşım Facebook’tan bir fragman paylaştı benimle. “Tam benlikmiş!” Filmimizin ismi The ABCs of Death yani Ölümün ABCsi. Fragmanı izler izlemez heyecanlandım biraz üstün körü araştırdım. 26 farklı yönetmen tarafından çekilen kısa hikayelerden oluşuyordu. Neyse efendim geçtiğimiz hafta sonu nihayet filmi izleyebildim. Ve izleyen biri olarak çok da memnun kalmadığımı üzülerek söylemek isterim. Halbu ki çok heyecanlanmıştım! Neyse kısaca filmden bahsedelim.

The-ABCs-of-Death

Dediğim gibi Ölümün ABCsi dünyanın dört bir tarafından 26 tane farklı yönetmenin hikayelerinden oluşan bir antoloji filmi. Filmin konsepti şöyle oluşturulmuş; her yönetmene alfabede bulunan bir harf verilmiş ve kendilerine bu harfle başlayan bir kelime seçmeleri istenmiş. Filmin isminden de anladığımız üzere yönetmenlerimiz seçtikleri kelimeler çerçevesinde kısa bir hikayeyle ölümü anlatmışlar. Ve hiçbir yönetmen kelimesi çerçevesinde çekeceği hikayede hiçbir şekilde sınırlandırılmamışlar.

Yaklaşık 130 dk. süren film her biri en fazla 5 dk. kadar süren ana teması “ölüm” olan filmlerden oluşuyor. Filmin ismi ise genelde çocuklara bir şey öğretmek amaçlanan ABC’li kitaplardan esinlenerek ortaya çıkmış sanırım bize ölümü öğretmeye çalışmışlar, ölümün öğretilecek nesi varsa?! Film genelinde bol kanlı sahnelerden oluşan hikayelerle süslü, IMDB’de korku türü olarak gösterilen filmin bence korku unsuruyla uzaktan yakından alakası yok. Filmi izleyenleriniz bilir özellikle F harfindeki “Fart” yani “Osuruk” isimli hikaye hem korkudan uzak hem de dünya saçması bir hikayeydi.

the-abcs-of-death (2)

Filmde en beğendiğim hikaye D harfine ait “Dog Fight” yani “Köpek Dövüşü” isimli hikaye oldu. Drafthouse Films, Magnet Pictures ve Timpson Films işbirliğiyle ortaya çıkan, 2012 yılında Toronto Uluslar arası Film Festivali’nde ilk gösterimi yapılan bu filmde yer alan yönetmenlerden bazıları Andrew Traucki, Simon Rumley, Lee Hardcastle, Bruno Forzani…

Değişik bir deneyim isteyenlere şimdiden iyi seyirler…

 

YouTube Preview Image