2013’te beyazperde: Made in Türkiye!

2012’yi de neredeyse bitirdik sevgili BB okurları, öyleydi böyleydi derken bir yılın daha sonuna gelmek üzereyiz. Her yıl sonlarında olduğu gibi bu hafta itibariyle 2012’yi nasıl geçirdik; neler oldu, neler bitti gibi haberleri bolca izliyor ve okuyor olacağız.

Ben de diyorum ki geçmiş geçmişte kaldı gelin biz önümüze bakalım ve 2013’te beyazperdede özellikle Türk sinemasında bizi hangi güzel yapımlar bekliyor kısaca bir göz atalım.

Bana göre son 10 yıllık dönemde altın çağını yaşayan Türk sineması gerek senaryoları gerek oyuncu ve oyunculuklarıyla dünya sinemasında önemli bir yere sahip oldu. 2013’te de bu yıl olduğu gibi ülkemiz sineması adına iyi yapımlar izleyeceğimizden şüphem yok.

2012 bana kalırsa sinema açısından oldukça doyurucu bir yıldı. Hem kendi ülkemiz hem de dış yapımlar adına çok iyi örnekler izlediğimize inanıyorum. Hal böyle olunca heyecanlı bir sinemasever olarak gönlüm 2013’te daha güzel, daha iyi filmler izlemekten yana. O yüzden kendim ve siz okurlarımız için 2013 beyazperdesine bir göz attım ve 2013’te Türk sinemasında bizleri bekleyen filmleri kısa kısa sizler için yazdım. Şimdiden herkese iyi seyirler.

Taş Mektep – Ya İstiklal Ya Ölüm
Kayseri Lisesi’nin son sınıfındaki 63 öğrenci 1920-1921 yıllarındaki öğretim döneminde okullarını terk ederler. Tek amaçları Sakarya Meydan Savaşı’na katılıp orduya destek olmak olan bu 63 genç, Kurtuluş Savaşı’nın en çetin çatışmalarının yaşandığı günlerde vatanları uğruna şehit olurlar. Yönetmenliğini Sadullah Çelen’in üstlendiği, senaryosu ise Türk edebiyatının usta kalemlerinden Yılmaz Karakoyunlu’ya ait Taş Mektep, vatan uğruna şehir olan 62 gencimizin hikayesini anlatıyor. Melisa Sözen, Bülent İnal, Mete Horozoğlu, Tuncel Kurtiz, Meltem Cumbul, Ayşen Gruda, Altan Erkekli gibi isimlerin yer aldığı çekimleri Manisa’nın Kula ilçesinde gerçekleştirilen yapım 15 Şubat 2013’te izleyicilerle buluşacak.

YouTube Preview Image

Celal ile Ceren
Uzun yıllardır “Recep İvedik” tiplemesiyle gönüllerde taht kuran Şahan Gökbakar, Recep İvedik 3lemesinin ardından yine kardeşi Togan’la çalıştığı yepyeni bir filmle hayranlarıyla buluşacak. Yönetmenliğini Togan Gökbakar’ın üstlendiği filmde Celal tiplemesiyle izleyeceğimiz Şahan’a Ceren rolüyle son dönemin parlayan oyuncularından Ezgi Mola eşlik edecek. İkilinin başından geçen komik hikayeleri konu alan film 18 Ocak 2013’te beyazperdeye taşınıyor.

YouTube Preview Image

Kelebeğin Rüyası
Çekimleri Zonguldak’ta geçen yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan’ın üstlendiği BKM yapımı Kelebeğin Rüyası, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Zonguldak’ta yaşayan ve veremden hayatını kaybeden iki şairin, Rüştü Onur ile Muzaffer Tayyip Uslu’nun hayatını anlatıyor. Başrolde film için oldukça kilo veren Kıvanç Tatlıtuğ’u izlediğimiz filmin diğer başrol oyuncuları ise Mert Fırat, Farah Zeynep Abdullah ve Belçim Bilgin Erdoğan. Film 22 Şubat tarihinde izleyicilerle buluşacak.

CM101MMXI Fundamentals
Milyonların her işini merakla ve heyecanla takip ettiği Cem Yılmaz 2013’te de yine farklı bir işe imza atarak izleyenlerine sinema perdesinde farklı bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor. 3 Ocak 2013’te izleyiciyle buluşacak film aslında Cem Yılmaz’ın 2010 yılında gerçekleştirdiği stand-up şov gösterilerinin derlemesinden oluşuyor.

YouTube Preview Image

Hükümet Kadın
Ünlü oyuncu Sermiyan Midyat’ın yazıp yönettiği komedi filmi Güneydoğu’da yaşayan ve görev yapan ilk kadın belediye başkanının, sekiz çocuklu Xate’nin hikayesini konu alıyor. 25 Ocak tarihinde vizyona girecek olan çekimleri Mardin’in Midyat ilçesinde yapılan filmin başrollerinde ise Demet Akbağ, Ercan Kesal ve Bülent Çolak bulunuyor.

Comments
  1. Libby

    I’m gratfeul you made the post. It’s cleared the air for me.