2013’de bir 80’ler albümü

neonneon1

2008 yılında euro disco, new rave, italo disco gibi müzik türlerini harmanlayarak tematik bir 80’li yıllar filmi gibiydi Neon Neon’un “Stainless Style” albümü. Proje yeni gibi gözükse de tanıdık iki simadan oluşuyor; Ada müziğinin lo-fi dinleyicileri arasında önemli bir hayran kitlesi bulunan Galli grup Super Furry Animals’ın elebaşı Gruff Rhys ve elektronika ile hip-hop senteziyle kafayı bozmuş Boom Bip aka BryanHollon.

Bu Ortaklığın temelleri ise esas itibariyle 2005 tarihli Boom Bip albümündeki bir şarkıyı Rhys’ın okumasına dayanıyor. İkilinin 2006 Yılı Ekim ayında “Dolorean”olarak temellerini attıkları projenin üretim süreci içerisinde bu farklı öznelerden ve türlerden birer tutam örnek sunmaları bu kaydın ana omurgasını oluşturuyor. Stainless Style ötelenmiş 80’lerin müzikal birikimini günümüze taşıyan çok boyutlu bir kayıt. Albümü adadıkları ve her şarkıda farklı bir hikayesinin anlatıldığı isim ise John Delorean.
neonneon

Amerikan otomotiv endüstrisine katkılarından dolayı “Futurist” ünvanı verilmiş tasarımcı patron Delorean Amerikan rüyasını 60’lı yıllarda bizzat yaşamış, spor araba tasarımlarından kazandığı paralarla otomobil kralı olmuştur. Türk filmi tadındaki hikayenin finalinde ise ünlü Back To The Future serisinde zaman makinesine çevrilen DMC-12 (Kapıları yukarı açılan havalı meşhur otomobil) modelinin tutmaması, Belfast’ta açtığı fabrikanın kapanması, kokain ticareti yapmakla suçlanması ve 2005 yılında 80 yaşında parasız bir şekilde hayata veda etmesi bulunuyor.

İşte 80’ler müziğiyle kafayı bozmuş bu ikili 5 yıllık aranın ardından ilk albümün izinden giden yeni albümleri “Praxis Makes Perfect” ile yine karşımızda. Neon Neon 2013 yılında yayınlanmış şahane bir 80’ler albümüne imza atmış. O döneme ait seslere gönül vermiş bünyeler için şahane bir yaz albümü.

Neon Neon – The Jaguar

YouTube Preview Image