2013 ‘konser’ yılı olacak

Türkiye’de konser etkinlikleri her geçen yıl artıyor. Geçtiğimiz yıl Morrissey, Leonard Cohen, Red Hot Chili Peppers gibi birçok önemli ismi ve grubu ağırlayan Türkiye, bu yıl da yine pek çok değerli ismi ağırlamaya hazırlanıyor. Henüz pek çok isim açıklanmasa da şimdiden belli olan birkaç isim bile özellikle İstanbul’un bahar ayından itibaren yoğun bir konser programına gireceğine işaret ediyor.

Konser ekosistemine baktığımızda, Türkiye’de konser organizasyonu düzenleyen GNL, BKM, Purple Concert, Pozitif ve Unilife olmak üzere büyük beş şirket bulunuyor. Albüm tarafında ise en büyük yerli şirket Doğan Müzik. Onu, Emre Müzik, Avrupa Müzik, Seyhan Müzik ve GNL takip ediyor.  Yabancı şirket tarafında ise Sony ve Universal faaliyet gösteriyor. Edisyon denilen telif hakları kısmında ise 4-5 şirket bulunuyor.

Türkiye’de albüm ekonomisinin büyüklüğü yıllık yaklaşık 100 milyon TL. Dijital müzik endüstrisinin büyüklüğü ise yine 100 milyon TL’ye ulaşmış durumda. Konser organizasyonlarının ise yaklaşık 700 milyon TL’lik bir pazar olduğu ifade ediliyor. Türkiye’de yılda 6 ile 7 bin arasında konser organizasyonu gerçekleşiyor. Konserlere giden kişi sayısı ise toplam 10 ile 12 milyon kişi arasında değişiyor. Ancak bir kişinin farklı konserlere de gittiği göz önüne alınırsa reel kişi sayısının 3 ile 4 milyon civarında olduğu belirtiliyor. 

GNL, konser, albüm, menajerlik ve edisyon olmak üzere 360 derece hizmet veriyor. Bu modeli uygulayan tek şirket oldukları söyleyen GNL Entertainment Kurucu Başkanı Alp Çağrı Günal, “Dünyada da trend bu yöne doğru kaymaya başladı. ABD’de ve Avrupa’da birçok şirket bu modeli uyguluyor. Biz bu akımı başlatan Türkiye’deki ilk şirketiz” diyor.  Türkiye’nin kişi başına düşen eğlence harcamasının yavaş yavaş Avrupa ve ABD düzeyine yaklaşmaya başladığını ifade eden Günal, yine de kat edilmesi gereken çok yol olduğuna dikkat çekiyor. 

Bu yıl yine önemli birçok isim konser vermek için Türkiye’ye gelecek. Bu önemli konserlerin büyük bir kısmı GNL ve BKM ortaklığıyla organize edilecek. Kuşkusuz bunların başında efsane grup Pink Floyd’un vokalisti Roger Waters’ın 3 Ağustos’ta İTÜ Stadyumu’nda düzenleyeceği konser geliyor. ‘The Wall’ turnesi kapsamında Türkiye’ye gelecek olan sanatçı, çok özel sahne şovlarıyla uzun süre konuşulacak bir konsere imza atmaya hazırlanıyor.

Yine 17 Mayıs Küçükçiftlik Park’ta düzenlenecek Depeche Mode konseri de bu yıla damgasını vuran etkinlikler arasında yer alacak. Yine bu yıla damgasını vuracak konserlerden biri de 27 Nisan’da Sinan Erdem Arena’da düzenlenecek Dire Straits’in efsane gitaristi Mark Knopfler’in performansı olacak. 20 Mayıs’ta efsane sanatçı Bruce Springsteen’in Türkiye’ye gelmesi bekleniyor ancak henüz netleşmedi. Sanatçının sitesinde de dünya turu konser programı kapsamında Türkiye şimdilik yer almıyor.

Yine tarihi netleşmese de Kanadalı pop şarkıcısı Justin Bieber’ın da bu yıl İstanbul’da konser vermesi bekleniyor. Bieber’ı Universal Music’in getireceği ifade ediliyor. Yine 2013 yılı içerisinde ünlü pop şarkıcısı Rihanna’nın da İstanbul’a konser için geleceği söylentiler arasında.

Geçtiğimiz yıl Red Hot Chili Peppers’ı İstanbul’a getirerek büyük bir organizasyona imza atan Pozitif, bu yıl da çeşitli ses getirecek grupları ve sanatçıları Türkiye’ye getirmeye hazırlanıyor. Pozitif’in kurucularından Cem Yegül, “Pozitif olarak şehrin, ülkenin şimdiye kadar görüp göreceği en büyük projelerden birisinin üzerinde çalışmalarımız hızla devam ediyor. Açıklamayı ocak ayının ortalarında yapmayı planlıyoruz. Bu proje kapsamında bir çok dünya starı da İstanbul’a gelecek” diyor. Yine Efes Pilsen One Love festivali kapsamında pek çok ünlü grubun İstanbul’a geleceğini ifade eden Yegül, şöyle devam ediyor:

“Bizim için çok önemli bir proje de tabii Cirque Du Soleil’in The Immortal-Michael Jackson şovu. Bu eşsiz şovu da Mart 2013’te İstanbul’a getiriyoruz.2013 yılında yaklaşık 400 bin adet bilet satmayı hedefliyoruz.”

Peki bu yıl kimler geliyor ve gelmesi bekleniyor? İşte liste şöyle:

Slash Featuring Myles Kennedy and The Conspirators / 2 Şubat Küçükçiftlik Park

Calexico / 2-3 Mart Salon İKSV

Mono / 9 Mart Salon İKSV

Mark Knopfler / 27 Nisan Sinan Erdem Arena

Depeche Mode / 17 Mayıs Küçükçiftlik Park

Bruce Springsteen / 20 Mayıs (Henüz netleşmedi)

Roger Waters / 3 Ağustos İTÜ Stadyumu

Tom Waits / Caz festivali kapsamında gelecek ancak tarihi netleşmedi.

Justin Bieber / Henüz netleşmedi

Rihanna / Henüz netleşmedi

Henüz festivallerin programları açıklanmadı. Sanıyorum ki önümüzdeki aylarda programların da açıklanmasıyla bu yıl güzel isimleri ağırlayacağız.

Comments
  1. mehmet tunç

    Europe 28 Eylül’de İstanbul’da. Bu eşsiz ve mukayesesi diğerleriyle yapılamayacak kadar büyük bir olay. Orijinal “The finl countdown ” albümünün kadrosuyla geliyor. Ustalara saygı diyor ve doğru biletix e gidiyoruz.