Doğru tenis raketi nasıl seçilir?

Yazıma bu sıcaklarda şapkasız ve susuz korta çıkmamanızı vurgulayarak başlamalıyım. Sakın hava sıcak diye spora özellikle tenise ara vermeyin. Sıcak havalarda spor gerekli önlemler alındığında plajda güneş altında yatmaktan çok daha sağlıklıdır. Bana her zaman sorulan ve yazmam konusunda istek alan bir konudan bahsedeceğim: Raket seçimi

Yıllardır tenis hocalığı yapıyorum. Derse başlamadan önce ön tanışma yaptığımda ilk soru “Nasıl bir raket almalıyız hocam?” oluyor. Benden ders alan öğrencilerime ilk tavsiyem hemen raket almamaları oluyor. Genelde de benim yedek raketlerimden birini kullanmaları için veriyorum. Raket seçimi teniste gerçekten önemli bir konu. Alışveriş merkezlerindeki spor mağazalarına girip raket reyonunu incelerken yıldıran satıcı arkadaşlar var ya! Dokunduğun her malzemeye yorum yaparlar. Kaçınılmaz şekilde raketleri incelerken, her dokunduğum rakete “O süper raket, bu da”  derler. Peki hangisini alayım dediğimde önerdiği raketin uçan halı gibi olması hiç şaşırtmıyor artık beni.

Tenise yeni başlıyorsanız ve hoca seçiminizi doğru yaptıysanız ( bu konuda daha önce yazdığım yazımı okumanızı bir daha hatırlatırım http://www.birinciblog.com/tenis-dersini-kimden-almali/ ) öncelikle hocanızdan yardım isteyin. “Ticari kaygı taşımayan hocanız” oyununuza en uygun raketi seçmenize yardımcı olacaktır. Ancak raketle ilgili birkaç detaydan bahsedip bu seçimde sizinde etkili olmanızı sağlayayım derim. Aziz Hoca’dan halka hizmet!

Benim hocam Sayın “Osman Kermen’dir”. Kendisi şu anda 96 yaşında ve ülke tenisine binlerce sporcu ve eğitmen kazandırmış değerli bir kişidir. Kıymetini her zaman bildiğim sayın hocam hep der ki: “Oyuncu sevdiği raketle başarılı olur. Rengini sevip eline aldığında mutluysa doğru raketi bulmuş demektir”. Hocalık yaşamımda onun ilkelerine, raket seçiminde de bu fikrine hep bağlı kalmaya çalıştım. Az sonra söyleyeceğim özellikleri tutturduktan sonra oyuncunun beğenisini de almaya çalışırım.

Raketle ilgili değişken özellikler:

Raketin sap ölçüsü, gribi: 1.2.3.4.5 şeklinde sıralı giden bu ölçüye göre raketi sapından uç noktada kavradığınızda parmaklarla elin kavrama aralığı yaklaşık bir parmak kadar olmalıdır. Sapı ince olan bir rakete ek grip malzemesi sararak büyütebilirsiniz. Ancak elinize büyük olan bir raketi kullanmanızı sağlık açısından da uygun bulmuyorum.

Ağırlık: 240 gramdan 350 grama kadar raket bulabilirsiniz. Sanılanın aksine hafif raket her zaman avantajlı değildir. Bir çiviyi küçük bir çekiçle ve bir de büyük bir çekiçle çakma farkını düşünün (tabi çekici rahat kaldırabiliyorsanız). Teknik oyun beceriniz arttıkça raket rayınız ( çizdiği yol ) daha iyi olacak ve salınım kuvvetinden de yararlanarak ağır raketle daha büyük bir kuvvet uygulayabileceksiniz.  Ayrıca karşıdan gelen vuruş kuvvetinin büyük olma durumunda ağır raketin tepkimesi güçlü olacağından, kolu anlık ve zamana bağlı sakatlıklara karşı koruyacaktır. Yani anlayacağınız üzere eğer teknik oyun becerinizi arttıracaksanız ben ağır raketten yanayım. Hafif raketi daha hızlı hareket etme amaçlı kullanabilirisiniz ancak günümüz tenisi kuvvete yönelik ilerliyor.

Balance ( Denge ) noktası:Raketin ağırlık merkezinin sapa olan uzaklığını gösteren ölçüdür. Bu ölçü büyüdükçe ağırlık merkezi raket başına doğru kayacaktır. Raket başı ağır raketler büyük bir vuruş gücü sağlar ve geriden oyunda avantaj sağlarken file önü ve çabuk raket başı gerektiren durumlar için tercih edilmez.

Raket kafa ölçüsü: Raket başının inç kare olarak yüzey alanıdır. Küçük kafalı raketler daha küçük bir sweet spota (tatlı nokta veya vuruş için ideal nokta ) sahip ama hızlı bir hareket ve kontrol kabiliyeti sağlar. Büyük kafalı raketlerin sweet spotları da büyük dolayısıyla hatayı daha kabul edebilir. Yeni başlayan oyuncularda Topun yüzey buluşma kabiliyeti daha belirginleşmediğinden büyük kafa tercih etmeleri doğru olabilir. Ancak düzenli bir eğitim sürecine dahil ve gelişme isteğindeyseniz sürekli raket değiştirmenizi tavsiye etmem. Başlangıçta iyi bir rakete sahip olmak tenis eğitiminiz için de yararlı olacaktır.  Raket kafa ölçüleri: Midsize 90–95 inç arası, Midplus 95–105 inç kare, Oversize105 inç den büyük şeklindedir. Büyük kafa raketleri yeni başlayan ve kontrol güçlüğü yaşayanlar dışında önermiyorum.

Raket kordaj gerginliği (Tel tansiyonu) : Raket kordaj gerginliği isteğinize göre yapılır. Gerginlik arttıkça tepkime azalacağından topu az itecek, gücü azaltacak ve kontrolu arttıracaktır. Tansiyon düşükse tepkime daha çok dolayısıyla itme ve kuvvet daha çok kontrol daha güç olacaktır. Sanıldığının aksine profesyonellere yönelik bir seçim yoktur. Yani düşük tansiyonla oynayan profesyonel oyuncular kadar yüksek tansiyonla oynayanlar da vardır.

Raket üzerine değişken faktörler saymakla bitmez ancak temel seçimde size yardımcı olabilecekleri vermeye çalıştım. Ne yazık ki son olarak raketin kalitesinin, marka değeri ve fiyatıyla orantılı olduğunu söylemeliyim. Raket seçiminde ve tenisle ilgili diğer konularda sorularınızı bekliyorum. Tenis ve spor dolu günler dilerim.

Comments
  1. ertugrul

    doğru tenis raketlerinin satıldığı ve fiyatlarının çok uygun olduğu bir site buldum arkadaşlar buypasa.com adresinde satılmaktadır